
Eko Tejas E-Dyroth All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.1,30,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Eko Tejas E-Dyroth Specifications
| Range | 130-140 km/charge |
| Motor Power | 4 kW |
| Motor Type | PMSM |
| Max Power | 8.5 kW |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes, Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Eko Tejas E-Dyroth Features
| Charging Point | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
Eko Tejas E-Dyroth App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Eko Tejas E-Dyroth Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 4 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Phone notifications, Maps, 24-Tube Controller |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 40 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Phone notifications, Maps, 24-Tube Controller |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1180 mm |
| Ground Clearance | 243 mm |
| Additional Storage | 40 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 100 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | PMSM |
| Peak Power | 8.5 kW |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 130-140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Hydraulic Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of E-Dyroth Alternatives




- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE



Comfort User Views of Eko Tejas E-Dyroth
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Comfort (2)
- Safety (2)
- Mileage (2)
- Experience (2)
- Performance (1)
- Maintenance (1)
- More...
- Latest
- Safe Driving ExperienceThe Honda Shine bike offers not only a smooth and safe driving experience but also the best comfort and mileage among electric bikes in India. Its focus on safety, comfort, and efficiency truly sets it apart from its counterparts in the market.Read More
- Great ExperienceVery nice bike, so comfortable and affordable, it gives an amazing riding experience and its safety features are great.
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Eko Tejas E-Dyroth Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Eko Tejas E-Dyroth?
A) The max speed of Eko Tejas E-Dyroth is 100 km/Hr.
Q) What is the driving range of Eko Tejas E-Dyroth?
A) The driving range of Eko Tejas E-Dyroth is 130-140 km/charge.
Q) What is the battery type of Eko Tejas E-Dyroth?
A) Eko Tejas E-Dyroth uses the best Lithium-ion battery.
Q) What is the range?
By Bikedekho Experts on 30 May 2023
A) It would be unfair to give a verdict here as the model is not launched yet. We ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) When it will be launch?
By Bikedekho Experts on 27 Apr 2023
A) As of now, there is no official update from the brand's end. However, it is ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience