
E-Went Rabbitor All Specifications & Features
The E-Went Rabbitor is powered by 250 W BLDC Motor. The E-Went Rabbitor takes 4-5 Hr to get fully charged its 1.8 Kwh battery . The Price of E-Went Rabbitor starts at Rs 60,100 and goes up to Rs 83,000 (ex-showroom, Delhi). It is available in three variants, Lead Acid - 60V, Lead Acid - 72V and Lithium Ion - 60V.
Shortlist
Rs.60,100* Onwards
EMI starts from ₹1,849
E-Went Rabbitor Specifications
| Range | 60-70 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
E-Went Rabbitor Features
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
E-Went Rabbitor App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
E-Went Rabbitor Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP60 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Anti-theft Motor Locking |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 60V / 72V 5Ah |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | Anti-theft Motor Locking |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 150 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 28 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Rabbitor Alternatives

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE






Comfort User Reviews of E-Went Rabbitor
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Looks (2)
- Headlamp (1)
- Safety (1)
- Performance (1)
- Lights (1)
- LED (1)
- Latest
- ABSOLUTELY DELIGHTED WITH MY E-WENT RABBITOR ❤️ ❤️Absolutely delighted with my E-WENT RABBITOR. This bike has exceeded abilities and performance. fuel-efficient is very good as it gives cover great distance in less fuel and is loaded with more features as it is Perfect for daily commutes and road trips with family and friends. Smooth handling, strength build, and advanced safety features give me complete peace of mind. Highly recommend 5/5 starsRead More1
- E Went Rabbitor EV scooter is stylish and practicalE Went Rabbitor EV scooter is stylish and practical... With projector headlamps and LED lights, it looks fantastic, and with features like reverse mode, anti-theft system, and remote lock, let's just say it definitely does boast convenience.... An 80 km range plus 35L storage is ideal for everyday use; safe, smart, and environmentally friendly in daily rides.Read More2
- If u are looking for a good bime then go for itThis bike is very awesome and looks like a monster bike. I also like it and have purchased it. Okay is the best company, so we truly trust it.2
- View All E-Went Rabbitor Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
E-Went Rabbitor Colours
E-Went Rabbitor is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
E-Went Rabbitor Questions & answers
Q) What is the max speed of E-Went Rabbitor?
A) The max speed of E-Went Rabbitor is 28 km/Hr.
Q) What is the driving range of E-Went Rabbitor?
A) The driving range of E-Went Rabbitor is 60-70 km/charge.
Q) What is the battery type of E-Went Rabbitor?
A) E-Went Rabbitor uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of E-Went Rabbitor?
A) E-Went Rabbitor comes with 3 color options - Red, Blue, Gray.
Did you find this information helpful?
E-Went Rabbitor Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular E-Went Two Wheelers
E-Went RabbitorRs 60,100* Onwards
E-Went MariumRs 66,400* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience