Discontinued on Mar, 2020
Ducati Scrambler BS4
Rs.7,20,000*
OnwardsLast recorded price in 2020 Delhi
Latest Ducati Bike was launched on March 2026
Ducati Scrambler BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Scrambler BS4 Icon Dark BS4 803 cc DISCONTINUED | ₹7,20,000 | |
| Scrambler BS4 Desert Sled 803 cc DISCONTINUED | ₹7,60,085 | |
| Scrambler BS4 Cafe Racer 803 cc DISCONTINUED | ₹7,80,000 | |
| Scrambler BS4 Icon BS4 193 kmph20 kmpl803 cc DISCONTINUED | ₹7,89,000 | |
| Scrambler BS4 Urban Enduro 193 kmph20 Kmpl803 cc DISCONTINUED | ₹8,18,000 | |
| Scrambler BS4 Classic 193 kmph20 Kmpl803 cc DISCONTINUED | ₹8,18,000 | |
| Scrambler BS4 Mach 2.0 803 cc DISCONTINUED | ₹8,56,000 | |
| Scrambler BS4 Full Throttle BS4 193 kmph20 k.mpl803 cc DISCONTINUED | ₹8,92,000 | |
| Scrambler BS4 Cafe Racer BS4 8 kmpl803 cc DISCONTINUED | ₹9,78,000 | |
| Scrambler BS4 Desert Sled 803 cc DISCONTINUED | ₹12,09,000 |
Explore Similar Bikes
Kawasaki Z650Rs.7,26,000* Onwards
Triumph Trident 660Rs.8,99,000* Onwards
KTM 890 DukeRs.8,00,000* Onwards
Benelli 502 CRs.5,80,000* Onwards
Ducati Scrambler BS4 Key Specs & Features
| Engine | 803 cc |
| Power | 73.4 PS |
| Torque | 67 Nm |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Ducati Scrambler BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of Ducati Scrambler BS4 is 8 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 8 kmpl |
Ducati Scrambler BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | L-Twin, Desmodromic distribution, 2 valves per cylinder, air cooled |
| Displacement | 803 cc |
| Max Torque | 67 Nm @ 5750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 855 mm |
| Length | 2165 mm |
| Height | 1150 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Saddle Height | 798 mm |
| Wheelbase | 1445 mm |
| Dry Weight | 173 kg |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 73.4 PS @ 8250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside down Kayaba 41 mm fork |
| Suspension Rear | Kayaba rear shock, pre-load adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/80-R18, Rear :-180/55-R17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular steel Trellis frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati Panigale V2Rs 19,11,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

