Discontinued on Mar, 2016
Ducati Panigale R
Rs.49,02,000*
Last recorded price in 2016 Delhi
Latest Ducati Panigale Bike was launched on January 2026
Ducati Panigale R Price
The following details are indicative and subject to change.
| Panigale R ABS 1198 cc DISCONTINUED | ₹49,02,000 |
Explore Similar Bikes
Ducati Panigale V4Rs.32,05,100* Onwards
Kawasaki Ninja H2 SXRs.35,18,000* Onwards
BMW M 1000 XRRs.48,63,000* Onwards
BMW M 1000 RRs.33,50,000* Onwards
Ducati Panigale R Key Specs & Features
| Engine | 1198 cc |
| Power | 205 PS |
| Torque | 136.2 Nm |
| Kerb Weight | 184 Kgs |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Ducati Panigale R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Superquadro L-Twin, 4 Desmodromically Actuated Valves Per Cylinder, Liquid Cooled |
| Displacement | 1198 cc |
| Max Torque | 136.2 Nm @ 10250 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper and Self-Servo Wet, Multi-Plate Clutch With Hydraulic Control |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 112 mm |
| Stroke | 60.8 mm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 745 mm |
| Length | 2060 mm |
| Height | 1277 mm |
| Fuel Capacity | 17 Ltrs |
| Saddle Height | 830 mm |
| Wheelbase | 1442 mm |
| Kerb Weight | 184 Kgs |
| Total Weight | 162 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 205 bhp @ 11500 rpm |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ohlins NIX30 43mm With Tin, Fully Adjustable Usd Fork. |
| Suspension Rear | Fully Adjustable Ohlins TTX36 Unit. Adjustable Linkage: Progressive/Flat. Aluminium Single- Sided Swingarm With Adjustable Pivot |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-120/70 ZR - 17", Rear :-200/55 ZR - 17" |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Monoscocca Aluminium |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati Panigale V2Rs 19,11,900* Onwards
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Panigale V2Rs 19,11,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

