Ducati 1299 Superleggera
Ducati 1299 Superleggera Price
The following details are indicative and subject to change.
| 1299 Superleggera STD 1285 cc DISCONTINUED | ₹59,18,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.42,82,114* Onwards
Rs.48,63,000* Onwards
Rs.63,03,142* Onwards
Rs.45,75,000* Onwards
Rs.42,50,000* Onwards
Rs.67,36,720* Onwards
Ducati 1299 Superleggera Key Specs & Features
| Engine | 1285 cc |
| Power | 217.9 PS |
| Torque | 146.5 Nm |
| Kerb Weight | 167 kg |
| Brakes | Double Disc |
| ABS | Dual Channel |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Ducati 1299 Superleggera Videos
00:00:34Guess What's Coming Up Next? : PowerDriftAug 15, 201842.37k ViewsBy BikeDekho
00:08:501299 Superleggera - The World's Most Desirable Ducati Ridden!Aug 15, 20181.35M ViewsBy BikeDekho
Ducati 1299 Superleggera Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Superquadro: L-twin cylinder, 4 valve per cylinder, Desmodromic, liquid cooled |
| Displacement | 1285 cc |
| Max Torque | 146.5 Nm @ 9000 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper/self-servo wet multiplate clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 116 mm |
| Stroke | 60.8 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Track Kit: Titanium racing exhaust, racing windshield, machined mirror block-off plates, license plate mount removal plug, side-stand removal kit, front and rear paddock stands, paddock bike cover |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 17 Ltrs |
| Wheelbase | 1456 mm |
| Kerb Weight | 167 kg |
| Seat height | 830 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 2 x 330 mm semi-floating discs, radially mou |
| Rear Brake Diameter | 245 mm disc, 2-piston calliper with Cornering |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 217.9 PS @ 11000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Fully adjustable 43mm USD Öhlins FL 936 fork with TiN treatment, billet fork bottoms and lightweight stress-optimized outer tubes, lightweight springs |
| Suspension Rear | Fully adjustable single Öhlins TTX36 shock with titanium spring, adjustable linkage between progressive/flat. Carbon fiber single-sided swingarm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Frame | Monocoque in carbon fiber |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Ducati 1299 Superleggera Latest Updates
Ducati 1299 Superleggera: The new Ducati 1299 Superleggera was showcased at the 2016 EICMA motorcycle show and now has been launched in India. The 1299 Superleggera is the most expensive motorcycle that you can buy in the country today. The bike comes with a staggering price tag of Rs 1. 12 crore (ex-showroom, Delhi). The bike features all-carbon fibre construction except for the engine. It is in fact, the first production motorcycle to get a carbon fibre frame, swingarm and wheels. The engine and other metallic components also get lightweight materials like titanium and billet aluminium, resulting in an extensive weight reduction and a dry weight of just 156kg.
It gets a 1285cc L-twin Superquadro motor that puts out a whopping 215PS and is the most powerful production motor Ducati have ever made. The bike features every conceivable electronic aid that you can think of and then some more. Stratospheric price aside, this bike is a sure shot way to get your fix of speed and probably is the ultimate stop to biking nirvana.
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards

