Bajaj Discover 110
Bajaj Discover 110 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Discover 110 STD 100 kmph82.4 Kmpl115.45 cc DISCONTINUED | ₹52,326 | |
| Discover 110 CBS 100 kmph82.4 Kmpl115.45 cc DISCONTINUED | ₹53,500 | |
| Discover 110 Drum CBS 100 kmph82.4 kmpl115.45 cc DISCONTINUED | ₹53,811 |
Explore Similar Bikes
TVS SportRs.55,500* Onwards
TVS RadeonRs.55,400* Onwards
Hero HF DeluxeRs.58,977* Onwards
Hero HF 100Rs.59,839* Onwards
Atumobile Atum Version 1.0Rs.61,500* Onwards
Bajaj Discover 110 Key Specs & Features
| Engine | 115.45 cc |
| Power | 8.6 PS |
| Torque | 9.81 Nm |
| Mileage | 82.4 Kmpl |
| Kerb Weight | 117.5 kg |
| Brakes | Drum |
- DRLs
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Bajaj Discover 110 is a premium 110cc commuter from the Indian brand, aimed at budget conscious buyers. It gets a smaller engine, compared to the new Discover 125. 110cc commuters are quite popular as they offer slightly more power than a 100cc motorcycle, but also more or less matches the efficiency of the bikes in that category. Moreover, the Discover 110 is also competitively priced at Rs 52,326 (ex-showroom Delhi).
Design
The motorcycle looks quite smart with those horn-shaped LED DRLs and a headlamp fairing that’s in line with the Discover lineup. This motorcycle retains the traditional design language that the Discover range is known for. The side panels have been redesigned for a more fluid look. There is an LED tail lamp at the rear complemented by a black grab rail. The web inspired design of the alloy wheels look quite fresh and go well with the bike.
As far as features are concerned, the bike comes with an analogue digital combo cluster which houses the speedometer, odometer, tripmeter, apart from low battery indicator and other standard tell-tale lights. You get a six-bar fuel gauge too. Powering the Discover 110 is a 115.5cc single-cylinder air-cooled motor which generates 8.6PS at 7000rpm and 9.81Nm at 5000rpm. It works in conjunction with a 4-speed transmission.
Features
For braking, the motorcycle employs a 130mm drum up front and a 110mm drum at the rear. It doesn't get CBS but we expect Bajaj to launch the CBS version soon. The motorcycle will set you back by Rs 52,326 (ex-showroom Delhi). It competes with Hero Passion Pro, Honda Livo, TVS Victor 110, and Honda Dream Yuga in the Indian market.
Handling & Ride Quality
Suspension setup consists of telescopic front forks and twin Nitrox shock absorbers at the rear. The front end gets 140mm of travel, while the rear offers 120mm travel. The suspension quality is supple and can make short work of most of the bad roads thrown at it. It makes do with 130mm front and 110mm rear drum units for braking. Bajaj has designed the brakes with a slight rear bias as the target audience apply the rear brake more than the front. We expect the CBS version to be launched soon, in order to adhere to the upcoming safety norms that will require all two-wheelers below 125cc to have CBS as standard.
Bajaj Discover 110 Videos
00:03:592018 Bajaj Discover 110 : First Ride : PowerDriftAug 15, 201868.15k ViewsBy BikeDekho
Bajaj Discover 110 Colours
Bajaj Discover 110 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Red
Bajaj Discover 110 Gallery
Bajaj Discover 110 has 23 images, view picture gallery of Discover 110 which includes 360 view of Bikes.
Bajaj Discover 110 User Reviews
- All (26)
- Mileage (15)
- Looks (7)
- Service (6)
- Suspension (4)
- Performance (3)
- Pickup (3)
- More...
- Latest
- Discover 110 extraordinary bike.Bike Discover 110, purchased in 2018. Now it gives 76 kmpl. condition is good. I travelled 47.000 km with the proper interval. Regular services needed. I have no problem with this. really enjoyable. Do not discontinue this product. Who are dissatisfied, they didn't maintain well. I think. because my bike gives a challenge to the company also, still it gives 76 kmpl. superb bike.Read More1
- Worst Bike EverI have purchased a Bajaj Discover bike in 2018. Within 3 year's bike battery got dead also there are engine-related issues, an average of the bike is below 45kmpl now. Worst bike by Bajaj companyRead More6 22
- I bought discover 110cc bike 4th Oct 2018.I bought a discover 110cc bike on 4th Oct 2018. From starting onwards am getting just 56 -59km per liter. It's equal to 150Cc mileage. I planned to buy 150cc, mileage plan only bought this 110cc. No use of 110cc. During free service informed service concerns. Still no use of that. Wasted my money and too upset. Am giving negative feedback only to my circles and others about 110ccRead More8 3
- Acchi Bike Heदिसम्बर 18 से डिस्कवर 110 सीसी बाइक चला रहा हूं 33000 km bike चल गई 60 कि एवरेज ह बैठने में कम्फर्ट ह सिर्फ चेन्न सेट 8-10 हजार km चलने के बाद आवाज़ करने लग जाता ह.Read More1 3
- Awesome Bike.This bike has a great performance and the maintenance of the bike is economical.
- Good vehicle.The bike is so good and It's a good looking bike and mileage is good.1
- Best Two Wheeler In India - Bajaj Discover 110Bajaj Discover 110 is the most valuable vehicle for family and marketing job people. It is the most trusted vehicle for stability and constant mileage guaranteed for all kind of work people. It's a very good two-wheeler I have ever driven.Read More1 1
- Bad Mileage;I bought discover 110cc bike 4th Oct 2018. From starting onwards am getting just 56 -59km per liter. It's equal to 150Cc mileage. I planned to buy 150cc, mileage plan only bought this 110cc. No use of 110cc. During free service informed service concerns. Still no use of that. Wasted my money and too upset. Am giving negative feedback only to my circles and others about 110cc.Read More7 2
- Best Bike;Bajaj Discover is the best bike in this range. very quick pickup, mileage is very good in this segment and the new graphics are too good, the LED DRL looks premium.while driving no vibration is heard. Very smooth gearbox. It is a very attractive bike in this segment. Its speed 0-60 in 4s only. If u r planning to buy a bike go for it.Read More2 1
- Very good and so beautiful bikeVery good mileage and so beautiful and gorgeous looks with so nice performance.
- View All Bajaj Discover 110 Reviews
Bajaj Discover 110 Mileage
The ARAI claimed mileage of Bajaj Discover 110 is 82.4 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 82.4 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Bajaj Discover 110 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single-Cylinder, 4-Stroke, Air-Cooled |
| Displacement | 115.45 cc |
| Max Torque | 9.81 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 58.6 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 82.4 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2035 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 8 L |
| Fuel Reserve | 1.5 L |
| Saddle Height | 805 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 117.5 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 110 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 24 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 24 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 38 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 38 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 100 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.6 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Gas charged Twin shocks |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.75-17, Rear :-3.00-17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Semi-Double Cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Bajaj Discover 110 Questions & answers
A) Specified 20W-40 is the good option for Bajaj Discover 110 but we would suggest ... Read More
A) For the availability of spare parts, we would suggest you walk into the nearest ... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest service centres. As they ... Read More
A) Gorakhpur me liya discover 110 cbs to tube tyre diya gya
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
Bajaj Discover 110 Latest Updates
Bajaj has updated the Discover 110 with ‘Anti Skid Technology’ which essentially is CBS. The 2019 Bajaj Discover 110 CBS is priced at Rs 53,275 (ex-showroom Pune), a premium of Rs 564 over the standard model. Speaking of which, Bajaj will continue to sell it alongside the CBS-equipped model for the time being. Customers can book the motorcycle across any Bajaj dealership for a token amount of Rs 1,000. Other than the safety update, the motorcycle remains unchanged both mechanically and cosmetically. It competes with TVS Victor.
Bajaj Discover 110 Brochure
Trending Bajaj Bikes
- Popular
- Upcoming
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards


