17 Images
2 Colours
Zontes 350T STD
Key Specs & Features of 350T STD
| Engine | 348 cc |
| Power | 39.33 PS |
| Torque | 32.8 Nm |
| Mileage | 23 kmpl |
| Kerb Weight | 196 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital

The 5-inch colour TFT console displays a lot of information. Both looks and feels premium

Segment first electronically operated windscreen that can be raised or lowered with a button

Spacious seat which is able to accommodate riders of all sizes
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Zontes 350T STD Latest Updates
Zontes 350T STD Price: The price of the Zontes 350T STD in Delhi is Rs 2,75,000 (Ex-showroom). To know more about the Zontes 350T STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Zontes 350T STD mileage : It returns a certified mileage of 23 kmpl.
Zontes 350T STD Colours: This variant is available in 2 colours: Orange,Champagne.
Zontes 350T STD Engine and Transmission: It is powered by 348 cc engine and puts a power of 39.33 PS . Torque remains at 32.8 Nm .
Zontes 350T STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Himalayan 450 Base, which is priced at Rs 3,51,904, TVS Apache RTX 300 Base, which is priced at Rs 2,26,956 and KTM 250 Adventure STD, which is priced at Rs 2,78,488.
Zontes 350T STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.2,75,000 |
| RTO | Rs.22,000 |
| Bike Insurance | Rs.13,314 |
| On-Road Price in delhi | Rs.3,10,314 |
Zontes 350T Colours
Zontes 350T STD is available in the following colours in India. View all 350T STD, 350T ADV images with different colour options on BikeDekho.
Orange
Champagne
Zontes 350T Mileage
Zontes 350T STD gives a mileage of 23 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 23 kmpl |
Zontes 350T STD Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, liquid cooling, engine |
| Displacement | 348 cc |
| Max Torque | 32.8 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Electric ignition |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 62 mm |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 23 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Tourer Bikes, Off Road Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 850 mm |
| Length | 2135 mm |
| Height | 1420 mm |
| Fuel Capacity | 19 L |
| Saddle Height | 830 mm |
| Ground Clearance | 173 mm |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Kerb Weight | 196 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 140 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 39.33 PS @ 9500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic, 43mm Dia |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-160/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Variants of Zontes 350T
Zontes 350T STD Images and Videos
- Images
- Videos
2023 Zontes 350D & 350E | Maxi Scooters are Here | Auto Expo 2023 | PowerDrift
Moto Morini X-Cape 650X | Zontes 350T ADV | What You Need To Know | Review | PowerDrift
Zontes 350T STD User Reviews
- All (6)
- Looks (4)
- Price (4)
- Comfort (2)
- Style (1)
- Performance (1)
- Speed (1)
- More...
- Latest
- zentos 350Good to go bike with a complete comfort for both rider and pilon and balance is also very good but for short riders it may be difficult for you guys .but the mileage of this bike kills at all .. gives you only 19 to 20 km / average. There are more bike's in market on same price bar lit variation but with same comfort and balance and have a good mileage alsoRead More1 1
- I lived it this bikeIts is amzing bike i liked it so much wow just looking awesome and looking so good the looking while riding is great and cc is good and the price is also not that much higher so the overall bike is too much fine and the final speed is so good and the pickup is also very great the bike is touching very good apeedRead More1
- Beast bikeOne of the coolest bikes ever seen under this price , and it’s unique styling attracts everyone in the crowd and I’m being a big fan of adventure bikes , absolutely loving this bike from my bottom of the heart, and the price is also very affordable and best under the segment of 300 cc category bikes and well designed bikeRead More
- Main bike of this eraThe bike is fast and when I was driving it was giving so cool look .I am very by using this bike and it feels very good.
- Good ExperienceBest comfort and performance in this price range. The bike looks so huge, resembling those in the 10 lakh segment. It competes with the Himalayan and KTM Adventure.1
- Very Good BikeVery good adventure bike. Good for touring, looks like a small tiger or small GSA. Budget-friendly bike.6
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs1,36,076* Onwards
350T Competitors
Rs.3,05,736* Onwards
Rs.1,99,000* Onwards
Rs.2,45,984* Onwards
Rs.3,43,250* Onwards
Rs.3,49,000* Onwards
Zontes Showrooms in Delhi
- Moto Vault - Dellhi
Ground Floor, WZ- 92 A, Ring Rd, Block B, Raja Garden, Delhi, 110015
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Zontes Bikes
- Popular
- Upcoming
