Zelo Zaeden+
Rs.88,900
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,697
Don't miss out on the best offers this April
Zelo Zaeden+ Price
The price of Zelo Zaeden+ in India starts at Rs. 88,900 . Zelo Zaeden+ comes with 1 variants.
| Zaeden+ STD 55 km/Hr100-120 km/charge4-5 Hr | ₹88,900 |
Zelo Zaeden+ Key Specs & Features
| Range | 100-120 km/charge |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Motor | BLDC |
- Fast Charging
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Zelo Zaeden+ comparison with similar Scooters
Zelo Zaeden+ Rs.88,900* Onwards | Rs.1,11,422* Onwards 483 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews |
| Riding Range100-120 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge |
| Battery Capacity2.4 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power2.5 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power6 kW | Power11 kW | Power7 kW | Power3 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed55 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- |
| Weight75 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight118 kg | Weight109 kg | Weight105 kg | Weight- |
| Currently Viewing | Zaeden+ vs iQube | Zaeden+ vs Orbiter | Zaeden+ vs Chetak | Zaeden+ vs Chetak C2501 | Zaeden+ vs Activa e | Zaeden+ vs S1 Pro | Zaeden+ vs S1 X | Zaeden+ vs S1 Z |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Zelo Zaeden+ Colours
Zelo Zaeden+ is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Red
Gray
Zelo Zaeden+ Gallery
Zelo Zaeden+ has 17 images, view picture gallery of Zaeden+ .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Zelo Zaeden+ Range
The ARAI claimed range of Zelo Zaeden+ is 100-120 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100-120 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Zelo Zaeden+ Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 2.5 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Electronic Braking System, Parking Mode |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 22 l |
| Charger Output | 672 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features | Electronic Braking System, Parking Mode |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 695 mm |
| Length | 1935 mm |
| Height | 1160 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Additional Storage | 22 l |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100-120 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Zelo Zaeden+ Questions & answers
Q) Does Zelo Zaeden+ need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Zelo Zaeden+.
Q) What is the range offered by Zelo Zaeden+ on a full charge?
A) Zelo Zaeden+ offers range of 100-120 km/charge.
Q) How much time Zelo Zaeden+ will take to charge?
A) Zelo Zaeden+ will take total 4-5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Zelo Zaeden+?
A) Top speed of Zelo Zaeden+ is 55 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Zelo Zaeden+?
A) Battery Capacity of Zelo Zaeden+ is 2.4 Kwh.
Q) What is the weight of Zelo Zaeden+?
A) The weight of Zelo Zaeden+ is 75 kg.
Q) When will the Zelo Zaeden+ launch?
A) The Zelo Zaeden+ was launched on Jun, 2024
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Zelo Zaeden+ Summary
The Zelo Zaeden+ is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 88,900. The battery capacity of the Zelo Zaeden+ is 2.4 Kwh. The weight of the Zaeden+ is 75 kg.The Zaeden+ comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Zaeden+ in 3 colours - Black, Red, Gray.
Similar Scooters Like Zelo Zaeden+
Rs.69,990* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.1,00,746* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Rs.88,000* Onwards
Rs.1,03,900* Onwards
Rs.97,100* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,697Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Zelo Zaeden+ Brochure
Download the Zaeden+ brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Zelo Zaeden+ Price in India
Trending Zelo Scooters
Zelo ZoopRs 45,900* Onwards
Zelo Knight PlusRs 59,990* Onwards
Zelo KnightRs 49,900* Onwards
Zelo ZaedenRs 52,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

