
Yo Trust Drift HX All Specifications & Features
The Yo Trust Drift HX is powered by 2.5 kW BLDC Motor. The Yo Trust Drift HX takes 4-5 Hr to get fully charged its 2.65 Kwh battery . The Price of Yo Trust Drift HX starts at Rs 1,50,000 It is available in one variants, STD.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.1,50,000*
EMI starts from ₹4,470
Yo Trust Drift HX Specifications
| Range | 100 km/charge |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Yo Trust Drift HX Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 95 kg |
| Seat Height | 775 mm |
Yo Trust Drift HX App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Yo Trust Drift HX Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 714 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1300 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Kerb Weight | 95 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Seat height | 775 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.65 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic fork |
| Suspension Rear | Swing Arm with Shock Absorber |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High tension steel tube |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Trust Drift HX Alternatives
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Yo Trust Drift HX Colours
Yo Trust Drift HX is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Yo Trust Drift HX Questions & answers
Q) What is the max speed of Yo Trust Drift HX?
A) The max speed of Yo Trust Drift HX is 65 km/Hr.
Q) What is the driving range of Yo Trust Drift HX?
A) The driving range of Yo Trust Drift HX is 100 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Yo Trust Drift HX?
A) The curb weight of Trust Drift HXis 95 kg.
Q) What is the battery type of Yo Trust Drift HX?
A) Yo Trust Drift HX uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Yo Trust Drift HX?
A) Yo Trust Drift HX comes with 6 color options - Pear white, Silver, Electro Red, Midnight Blue, Pine green, Matte Black.
Q) What is the seat height of Yo Trust Drift HX?
A) The sear height of Yo Trust Drift HX is 775 mm.
Did you find this information helpful?
Yo Trust Drift HX Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular YObykes Two Wheelers
YObykes Electron DXRs 56,000* Onwards
YObykes Drift DXRs 65,000* Onwards
YObykes Edge DXRs 62,000* Onwards
YObykes Trust Drift HXRs 1,50,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience