Discontinued on Sep, 2016
Piaggio Vespa Esclusivo
Latest Vespa Scooter was launched on February 2026
Piaggio Vespa Esclusivo Price
The following details are indicative and subject to change.
| Vespa Esclusivo STD 125 cc DISCONTINUED | NA |
Piaggio Vespa Esclusivo Key Specs & Features
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Piaggio Vespa Esclusivo Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled SIngle Cylinder 4-Stroke |
| Displacement | 125 cc |
| Max Torque | 10.6 NM @ 6000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and self Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fuel Gauge | Analogue |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 7 Ltrs |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm, Disc |
| Rear Brake Diameter | 140 mm, Drum |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.92 bhp @ 7500 rpm |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming

Vespa GTSNot yet confirmed Expected Launch
Vespa PrimaveraNot yet confirmed Expected Launch
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

