Discontinued on Dec, 2018
Vespa Connectivity
Latest Vespa Scooter was launched on February 2026
Vespa Connectivity Price
The following details are indicative and subject to change.
| Connectivity STD 154.8 cc DISCONTINUED | NA |
Vespa Connectivity Key Specs & Features
| Engine | 154.8 cc |
| Power | 10.06 PS |
| Torque | 10.9 Nm |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | no |
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Vespa Connectivity Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder |
| Displacement | 154.8 cc |
| Max Torque | 10.9 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 10.06 PS @ 6750 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Single Arm with Coil Spring and Single Shock Absorber |
| Suspension Rear | Hydraulic Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-110/70-11, Rear :-120/70-10 |
| Wheel Size | Front :-11 inch, Rear :-10 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

