
SYM Joymax Z 300 All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.3,25,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
SYM Joymax Z 300 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 278.3 cc |
| Engine Type | 4-stroke engine, single cylinder |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 20.3 PS @ 8000 rpm |
| Max Torque | 27.3 Nm @ 6750 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Fuel Type | Petrol |
SYM Joymax Z 300 Features
| ABS | Dual Channel |
| Charging Point | Yes |
| Seat Opening Switch | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Clock | Digital |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Analogue |
SYM Joymax Z 300 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-stroke engine, single cylinder |
| Displacement | 278.3 cc |
| Max Torque | 27.3 Nm @ 6750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | CVT |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Seat Opening Switch | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| External Fuel Filling | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Digital |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2190 mm |
| Height | 1450 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 747 mm |
| Wheelbase | 1546 mm |
| Kerb Weight | 184 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Taillights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 260 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 129 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 20.3 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Unit Swing Arm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120 / 70- 14 Rear :-140 / 60-13 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm,Rear :-330.2 mm |
| Wheels Type | Aluminium |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Joymax Z 300 Alternatives
SYM Joymax Z 300 Colours
SYM Joymax Z 300 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
SYM Joymax Z 300 Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of SYM Joymax Z 300?
A) The Ex-Showroom price of Joymax Z 300 in Delhi is 3,25,000.
Q) What is the fuel tank capacity of SYM Joymax Z 300?
A) The fuel tank capacity of Joymax Z 300 is 12 L.
Q) What is the Curb weight of SYM Joymax Z 300?
A) The curb weight of Joymax Z 300is 184 kg.
Q) What are the Color options of SYM Joymax Z 300?
A) SYM Joymax Z 300 comes with 4 color options - White, Black, Red, Blue.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience