![Suzuki Access 125 [2020-2024] All Specifications & Features Suzuki Access 125 [2020-2024] All Specifications & Features](https://cdn.bikedekho.com/processedimages/suzuki/bs6-access-125/640X309/bs6-access-1256431264fe3a67.jpg?tr=w-230)
Suzuki Access 125 [2020-2024] Specifications
| Mileage (City) | 52.45 kmpl |
| Displacement | 124 cc |
| Engine Type | 4- Stroke, 1-Cylinder, Air Cooled |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 8.7 PS @ 6750 rpm |
| Max Torque | 10 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Fuel Type | Petrol |
Suzuki Access 125 [2020-2024] Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 103 kg |
| Fuel Tank | 5 L |
Suzuki Access 125 [2020-2024] Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4- Stroke, 1-Cylinder, Air Cooled |
| Displacement | 124 cc |
| Max Torque | 10 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 52.5 mm |
| Stroke | 57.4 mm |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Stepup Seat | With Long Seat |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| External Fuel Filling | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Eco Assist Illumination, Suzuki Easy Start System, Front Pocket, Special Edition Logo |
| Carry Hook | Yes |
| Stepup Seat | With Long Seat |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 52.45 kmpl |
| Highway Mileage | 57.2 2 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 13.70s |
| Quarter Mile | 22.19 s @ 90.88 kmph |
| Braking (60-0 Kmph) | 26.07m |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1870 mm |
| Height | 1160 mm |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Kerb Weight | 103 kg |
| Seat height | 773 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 3.18s |
| Top Speed | 98 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.7 PS @ 6750 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Swing Arm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Cast Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of Access 125 [2020-2024] Alternatives
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.81,750* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.74,369* Onwards
Rs.79,885* Onwards
Rs.76,960* Onwards
Rs.1,01,944* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Comfort User Reviews of Suzuki Access 125 [2020-2024]
Based on392 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (392)
- Comfort (173)
- Mileage (144)
- Performance (121)
- Looks (85)
- Seat (55)
- Power (50)
- More...
- Latest
- Sooter for your family that makes your life easier- The scooty is going to save you a lot of money in servicing as maintenance is easy. - Ride is comfortable, even if you are a heavy person like me. - Mileage I get from this scooty is around 40 to 45 Kmpl. - Storage space is quite sufficient for 1 helmet under the seat. Also you have storage in the front, that you can use for regular shopping. - The pillion seat is quite low so, mounting on the bike won't be an issue for the elderly people. Like my father.Read More
- 2021_Suzuki access with Disc bluetooth version_MatSmooth riding, Nice pickup and good control of the brakes, stylish look, good for men and womens. Lengthy seats, good for mom's to pick and drop the school going kids. Very spacious legroom. Bags/luggages can be kept... Comfort in riding, Less maintenance oil change indication, bluetooth connection, trips etc.Read More
- Smooth, Reliable and feature-Pacled scooterThe Suzuki Access 125 ride connect is very smooth and reliable scooter. The pickup is good and the engine feels refined while riding in the city. The bluetooth feature is very useful because it connects with the Suzuki ride connect app and shows navigation on the speedometer. The seat is comfortable and the mileage is also good around 45-50km/l. The breaking with front disc and CBS is safe and responsive. Overall it is a stylish, comfortable and low-maintenance scooter, perfect for daily use.Read More
- Suzuki Access 125 Review, 2 year experienceInitially the stock battery was very worst, it used to dry very often. And sometimes there is a vibration when I start the vehicle and run on low rpm, even the showroom didn't rectify it. Maintence is subjective to users, if we dont service often, it will show side effects like vibration, sound, pickup issues etc. Speed, Mileage, Comfort all are fineRead More
- Good for mileage and comfortable seat and digitalGOOD IN MILEAGE AND GOOD FOR COMFORT SEAT AND THERE DIGITAL SCREEN IS GOOD THERE HAVE ALSO NOTIFICATION OF OIL CHANGE AND SERVICE BIT THERE HAVE ONE PROBLEM ONLY IN FIBER BODY BECAUSE FIBER BODY IS BREAK NORMALLY AND SPEED IS MIND BLOWING ACCESS 125 SOUND OF EXHAUST ALL OVER ITS GOOD AND BEST ALL OVER 👍Read More
- Special for priceNice scooty other than this price Suzuki access 125 s over all good and its seats are comfortable for 3 passengers and safe for child and women for safety driving This is awesome and affordable price for this market value I'm not buying this scooty and I'm not recommended to buy Your money your choiceRead More
- Pros: -people can go freelyPros: -people can go freely upto 3 seated. -decent and good milage. -perfect for locals and 50 to 60 Cruise peoples. Cons: -handling lightly low. -driving front will be lightly dis comfort. Good for working professionals. Very good for ladies. Also importantly family about 4 or 5 people means perfect vehicle for you.Read More
- The bike has a classyThe bike has a classy and a different look that makes the rider have a royal feel , talking about the comfort its is good and milage is good as well the worst part is when comes to maintenance of the bike the service for the engine too much than expected. Apart from that everything is super good in itRead More
- SUZUKI ACCESS- THE LOW FUEL BURNERSuzuki Access is one of the most stylish and comfortable bike in the market which gives heavy mileage also. The design of Suzuki access is good looking and stylish while comparing to other bikes in the market. The riding position gives a good comfortability in the bike and it will also easy to ride with pillions also.Read More
- Good comfortableComfortable seat and family friendly scooter It's worth for paying the money for that and its too cool and its look awesome and comfortable. It's gives average mileage. Stylish look and super modifications can do , best scooter in 2023 and easy to access and ride blutooth option and digital meters availableRead More
- View All Suzuki Access 125 [2020-2024] Reviews
Suzuki Access 125 [2020-2024] Colours
Suzuki Access 125 [2020-2024] is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Suzuki Access 125 [2020-2024] Questions & answers
Q) What are the latest November offers available on Suzuki Access 125?
By Bikedekho Experts on 19 Nov 2023
A) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the on-road price?
By Dillip on 7 Nov 2023
A) The Suzuki Access 125 is priced from INR 79,899 - 90,000 (Ex-showroom Price in ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What about the brake and suspension of the Suzuki Access 125?
By Bikedekho Experts on 23 Oct 2023
A) The mechanical foundations of the BS6 Suzuki Access 125 are identical to its ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How much is the saddle height of the Suzuki Access 125?
By Bikedekho Experts on 11 Oct 2023
A) The saddle height of the Suzuki Access 125 is 773 mm.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Where is the dealership?
By Bikedekho Experts on 25 Sep 2023
A) For dealership. Follow the link and select your city accordingly for dealership ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Suzuki Access 125 [2020-2024] Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Suzuki Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Suzuki Access 125Rs 79,885* Onwards
Suzuki Burgman StreetRs 1,01,944* Onwards
Suzuki AvenisRs 84,293* Onwards
Suzuki e AccessRs 1,88,490* Onwards
Suzuki HayabusaRs 18,06,107* Onwards
Suzuki Gixxer SFRs 1,35,129* Onwards
Suzuki V-Strom SXRs 1,99,018* Onwards
Suzuki Gixxer SF 250Rs 1,89,768* Onwards
Suzuki GixxerRs 1,26,881* Onwards
Latest Suzuki Scooters
Suzuki Burgman StreetRs 1,01,944* Onwards
Suzuki Access 125Rs 79,885* Onwards
Suzuki e AccessRs 1,88,490* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience