9 Images
PURE EV ETrance Neo +
Rs.96,999*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,925
Don't miss out on the best offers this April
Key Specs & Features of ETrance Neo Plus
| Range | 131-171 km/charge |
| Battery Capacity | 1.8 Kwh |
| Top Speed | 68 km/Hr |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
View Specs and Features
PURE EV ETrance Neo + Latest Updates
PURE EV ETrance Neo + Price: The price of the PURE EV ETrance Neo + in Delhi is Rs 96,999 (Ex-showroom). To know more about the PURE EV ETrance Neo + images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
PURE EV ETrance Neo + vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 93,692, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
PURE EV ETrance Neo + Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,05,999 |
| Bike Insurance | Rs.4,358 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,10,357 |
Top Variant
PURE EV ETrance Neo Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 131-171 km/charge |
PURE EV ETrance Neo + Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 1.5 kW (Nominal) |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Parking Assist |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 672 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 12 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Parking Assist |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 5 Inch LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 150 |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 68 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Continious Power | 1.5 kW (Nominal) |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.8 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 131-171 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-: 90/100-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Variants of PURE EV ETrance Neo
PURE EV ETrance Neo + Images
PURE EV ETrance Neo + User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (9)
- Speed (4)
- Looks (3)
- Service (3)
- Mileage (3)
- Clearance (2)
- Warranty (2)
- More...
- Latest
- Poor productsVery poor products and services. Company not give battery warranty Don't purchase. Service center closed within 2 year Company representative not support Don't purchase It's performance not good Better to purchase tvs Service contact number not support don't purchase Hyderabad base company Manufacturing center at kandi Hyderabad Basically they're assembled and manufacturers vehicleRead More2
- Compani hi farji hBekar service centre hi band ho gaya bhopal m ek hi centre tha wo b band ho Gaya koi bhi dikkat ati he badi pareshani hoti he thik Krane me charger kharab ho gaya tha jabki waranty pired me tha phir bhi bahar se pese dekr thik karwaya ese hi hr cheej ka haal hRead More2
- Worst companyWorst PURE EV scooty Don't buy this company scooty I m facing battery problem Not supporting this company My 1,20,000/ is freez.....3 1
- Amazing Vehicle With Good MileageI purchased this bike yesterday, it has very good mileage, on the highway, I had driven at 62 speed. It was very beautiful driving & the seat was comfortable, battery warranty is given 5 years or 40,000km. I had asked other people's comments and they told me the service was also good all spares available & good response. And one more thing showroom owner does not give a helmet. Overall good savings Entrance Neo bike.Read More2 1
- Poor Quality ScooterAfter 4 months of purchasing: Pros: 1. Look good Cons: 1. Huge sound in battery cabinet, no proper fixture to hold the battery, so it keeps on jumping, so much of sound like you are putting some rock in your dickey 2. The worst part is the charging time is very high, it takes 5 hrs for full charging, and showroom people told 3-4 hours. 3. There are 6 bars on the charging indicator, pick up is ok till 4 bars, 5th and 6th bar pick up is very poor. Not happy 5. Quality of the bike is very poor, and the material in the parts getting rusting. 6. Side stand is very poor, it's getting bend when we park on the side stand. Sometimes it felling down 7. The paint/prints getting peeled off after 1 month, you cannot see the indications prints on the dashboard and back support. 8. Poor quality tires and shock absorbers, shock absorbers don't absorb shocks properly, and you will keep on jumping for small bumps and pits. it hearts your back for sure. do not purchase this brand, please try another brand. If you still want to purchase it's up to you,Read More7
- Decent VehicleSmall vehicle for a 6 ft rider however possible things to work on in the future will be a vent for battery cooling and the vents for the side of the battery needs to be covered so no liquid spillages should enter the batter chambers and rust the chamber ground clearance would have been a little bit better. However, suspensions are good with optimum range and descent performance LED panel is good and regenerative braking is a nice feature however lacks a charging port for mobile else fine.Read More1
- Best In Its CategoryIt gives what it claims. Good range of 115-120 km on one charge, top speed of 62-65 km/hr, accurate and bright LCD display, looks is also like a normal scooter. Cons:- build quality could be better but ok as an electric scooter and low ground clearance.Read More4
- One of the best for daily commuteThe scooter gives good mileage as claimed between 90-120 km. The top speed I could achieve was 62kmph. The updated model has under-seat storage now, improved suspensions, and a better LCD. You do miss a USB charger and some expensive features like an interactive dashboard. But if you are looking for a good electric scooter for your daily routine, commute then this has to be on top of your list.Read More9 1
- Good Product OverallMileage is good as claimed. Top speed reduces as the battery discharges. After about 70 km the top speed reduces to between 45 and 50 KM/hr. The rearview mirrors can be improved. They need frequent readjustment.Read More15 1
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
ETrance Neo Competitors
Rs.88,250* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.69,990* Onwards
PURE EV Showrooms in Delhi
- NexGen eDrive - Geeta Colony
11/51, Block 11, Geeta Colony, Delhi, 110031
- Annapurna Electrowheel-Okhla Phase-1
Shop No- A-125, Okhla Phase-1, Gola Kuan, Delhi, 110020
View All PURE EV Dealers in Delhi
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,925
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Trending PURE EV Bikes
ETrance Neo Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
