Discontinued on Jun, 2016
KTM 390 Duke (2013-2016)
Latest KTM Duke Bike was launched on December 2050
KTM 390 Duke (2013-2016) Price
The following details are indicative and subject to change.
| 390 Duke (2013-2016) STD 373 cc DISCONTINUED | NA |
KTM 390 Duke (2013-2016) Key Specs & Features
| Engine | 373 cc |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | Single Channel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
- ABS Single Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
KTM 390 Duke (2013-2016) User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Performance (1)
- Style (1)
- Power (1)
- Latest
- Mean machineGreat bike. Good stability, style and best in class performance. It’s a beast waiting to be unleashed. Even with so much power, handling in traffic is still easy and the bike floats around like a breeze. Do not miss this opportunity to own this great machine. It is a dream bike for every beginner biker.Read More
- duke 390 old modelThe mileage is good and it's comfortable also and the performance is too good better than the new duke 390 I love it.
- View All KTM 390 Duke (2013-2016) Reviews
KTM 390 Duke (2013-2016) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 1-Cylinder, 4-Stroke Engine |
| Displacement | 373 cc |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Saddle Height | 800 mm |
| Dry Weight | 138 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic fork |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending KTM Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
KTM Duke 390Rs 3,39,002* Onwards
KTM 250 DukeRs 2,17,401* Onwards
KTM 200 DukeRs 1,98,055* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,368* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs 22,95,800* Onwards
KTM 890 DukeRs 14,50,000*
KTM Duke 390Rs 3,39,002* Onwards
KTM 200 DukeRs 1,98,055* Onwards
KTM 250 DukeRs 2,17,401* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs 22,95,800* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

