Komaki XR7
- August 12, 2025: Komaki has launched the XR7 in India at a price of Rs 89,999 (ex-showroom). The scooter is powered by a Lipo4 battery pack which offers a claimed range of 322km, making it the scooter with the longest claimed from the brand.
Komaki XR7 Price
| XR7 STD 55 km/Hr322 km/charge | ₹89,999 |
Komaki XR7 Key Specs & Features
| Range | 322 km/charge |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
- DRLs
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Komaki XR7 comparison with similar Scooters
Komaki XR7 Rs.89,999* Onwards 6 Reviews | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews |
| Riding Range322 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge | Riding Range108 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power3 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6 kW | Power11 kW | Power7 kW |
| Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed55 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr | Top Speed101 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight- | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight109 kg | Weight105 kg |
| Currently Viewing | XR7 vs iQube | XR7 vs Orbiter | XR7 vs Chetak | XR7 vs Chetak C2501 | XR7 vs Rizta | XR7 vs Activa e | XR7 vs S1 Pro | XR7 vs S1 X |
Komaki XR7 News & Updates
Komaki XR7 Colours
Komaki XR7 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Red
Grey
Blue
Komaki XR7 Gallery
Komaki XR7 has 17 images, view picture gallery of XR7 which includes 360 view of Scooters.
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Komaki XR7 User Reviews
- All (6)
- Looks (3)
- Power (3)
- Price (3)
- Maintenance (3)
- Comfort (3)
- Lights (2)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- Must buy evThis is one the comfortable ev i have ever known with the super mileage power. It is very helpful for daily uses. The colour options are also very good. But one of the issue is lack of service points, and it's unavailability. Hopefully company will resolve it very soon. This is a good choice for every middle class. With the features, and mileage it is very helpful for us in our daily lives. It is a must buy for the ev sector. The only problem is the lack of service points, hopefully company will resolve it very soon. It is recommended to every one who wants a low cost scooty with good battery range and have all other salient features like other ones. It's top speed is also good. And what special is really it's mileage 300 plus km per charge. Anyone can opt it, and it will never disappoint you.Read More3 4
- Brought komaki xr7best two wheeler for commercial use. high range with low maintenance. the price is also good and definitely one of the best ev in market. looks and available colours are good as well. it has three modes like gears which ranges from 0-25kmph 35-45kmph and 45-55kmph. charging is fast as well. definitely a five star deserving vehicle. It looks very good and 2 people can sit comfortably in it... the best thing is that it does not have to be charged again and again... And its lights are very bright at night brakes are also very good there is no tension of frequent maintenance and the handling is very good. You get all the information in its console meter. and the peak power of the motor is quite good. Komaki XR7 best electric scooter in this price, range is very good 322km, for middle class family and collage students woman's best scooter in electric segment, most important fuel charges is less when use this high range kms scooter. I am very happy thank you komaki join to my family and also i promote this to my friends and others.Read More7 11
- komaki xr7best two wheeler for commercial use. high range with low maintenance. the price is also good and definitely one of the best ev in market. looks and available colours are good as well. it has three mods like gears which ranges from 0-25kmph 35-45kmph and 45-55kmph. charging is fast as well. definitely a five star deserving vehicle.Read More7 5
- best scooter in ev segment...It looks very good and 2 people can sit comfortably in it... the best thing is that it does not have to be charged again and again... And its lights are very bright at night brakes are also very good there is no tension of frequent maintenance and the handling is very good You get all the information in its console meter. and the peak power of the motor is quite good.Read More10 12
- Best electric scooter in India medel class familyKomaki XR7 best electric scooter in price range is very but 322km compromise medial class family and collage students woman's best scooter in electric most important fuel charges save use this high range kms scooter i am very happy tank u komaki join to my family and promo my friends and others this scooter 🛵Read More14 9
- Best product 2025 komakiXR7Best product many types of colour options long range scooter fast charger non RTO ekadum mast bajat me feet super hit love it hum delivery boy ka kaam karte hai is me hamari bahot fayada hai petrol ka problem hi khattam ho jayega so thanq komaki yesa hi product late rahiye or desh ko aage badhate rahiyeRead More14 1
- View All Komaki XR7 Reviews
Komaki XR7 Range
The ARAI claimed range of Komaki XR7 is 322 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 322 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Komaki XR7 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Park Assist, Auto Repair Switch, Self Diagnosis |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | 30 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Park Assist, Auto Repair Switch, Self Diagnosis |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Additional Storage | 30 L |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 322 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Komaki XR7 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The ARAI-claimed range of the Komaki XR7 is 322 km/charge. However, the actual ... Read More
A) Currently, there is no showroom available in Lucknow. However, you can visit the... Read More
A) The Komaki XR7 comes with a standard warranty of 3 years on the battery, ... Read More
A) The exchange value of a vehicle depends on several factors such as the ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Komaki XR7 Summary
The Komaki XR7 is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 89,999.The XR7 comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the XR7 in 4 colours - Black, Red, Grey, Blue.
Komaki XR7 Price in India
Trending Komaki Scooters
Komaki X OneRs 34,999* Onwards
Komaki XGT CAT 2.0Rs 74,999* Onwards
Komaki SERs 59,999* Onwards
Komaki X3Rs 52,999* Onwards
Komaki FAM 2.0Rs 1,26,999* Onwards

