
Kawasaki Ninja ZX-10R All Specifications & Features
The Kawasaki Ninja ZX-10R is powered by a 998 cc Liquid Cooled engine which produces 203 PS @ 13200 rpm of power. It has a fuel tank of 17 L and a claimed mileage of 12 kmpl. The Kawasaki Ninja ZX-10R starts at Rs 20,79,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Kawasaki Ninja ZX-10R Stand Out Features

Sharp design which makes the motorcycles look quite appealing

Engine is quite refined

Gets a TFT console
Kawasaki Ninja ZX-10R Specifications
| Mileage (Overall) | 12 kmpl |
| Displacement | 998 cc |
| Engine Type | Liquid Cooled, 4 Stroke In Line Four, DOHC |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 203 PS @ 13200 rpm |
| Max Torque | 114.9 Nm @ 11400 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Body Type | Super Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Kawasaki Ninja ZX-10R Features
| ABS | Dual Channel |
| Switchable ABS | Yes |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Rain,Road,Configurable Rider,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
Whatâs Included with Kawasaki Ninja ZX-10R
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
Kawasaki Ninja ZX-10R App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Kawasaki Ninja ZX-10R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, 4 Stroke In Line Four, DOHC |
| Displacement | 998 cc |
| Max Torque | 114.9 Nm @ 11400 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multi Disc, Manual |
| Ignition | Digital |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Kawasaki Engine Brake Control, Kawasaki Cornering Management Function, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Configurable Rider,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Kawasaki Engine Brake Control, Kawasaki Cornering Management Function, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 12 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 750 mm |
| Length | 2085 mm |
| Height | 1185 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Fuel Reserve | 2.6 L |
| Saddle Height | 835 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Kerb Weight | 207 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 42 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 299 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 203 PS @ 13200 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8.6AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ă43 mm, Inverted Balance Free fork with external compression chamber, compression and rebound damping, spring preload adjustability, and top-out springs, Travel - 120 mm |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link, BFRC lite gas-charged shock with piggyback reservoir, compression and rebound damping, spring preload adjustability, and top-out spring, Travel - 115 mm |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-190/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Twin Spar, Cast Aluminium |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
Whatâs Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 4.2 inch |
| Digital Display Type | TFT Connectivity |
| Brightness Control | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- Whatâs Included
- App Features
- Console Features
Compare Specs of Ninja ZX-10R Alternatives
Comfort User Reviews of Kawasaki Ninja ZX-10R
- All (206)
- Comfort (35)
- Looks (70)
- Power (63)
- Performance (57)
- Speed (42)
- Engine (36)
- More...
- Latest
- Buy this bike under bujetVery smooth and high performance bike and very powerful and super comfortable And the look is so gorgeous I love this look and sound also good This is comes with inline 4 which produces a nice sound and good performance This bike is very comfortable and easy to ride in citys and highways and the bike gives the average mileage of 18kml and the power is great as like the look and build i have ride it 2000 kilometres and the performance is great This bike is a good bike for beginners and good look on the bike if you need great power and great look you should buy this bike and push the limits and you also do the monthly service of engine oil and break pads its cost only 20000 on your first service on my opinionRead More2 2
- Heavy duty performanceDon't expect much mileage but performance is top class and ride comfort is nice expect when going for long distances.it's an internationally famous bike and is owned by racing lover as well as bike enthusiasts.if you want a god tier bike with classy looks.if you're doubting between yamaha and kawasaki...go for kawasakiRead More1
- Great performanceThis bike is an absolute gem! đ´ââď¸ Smooth gears, sturdy frame, and lightweight design make every ride effortless. The comfort of the seat and perfect balance give a premium feel, whether on city roads or long trails. Stylish looks combined with durability truly make it stand out. If youâre looking for performance and reliability, this bike is a perfect choice!Read More
- Comfort is best in thisComfort is best in this range, mileage is decent considering this racking types of bike, style is best in this prize, when I search for bike purchase I got this bike is best in style mileage, comfort, for safety company give some features and these features are more than enough Overall if you want to buy bike at this range I recommend you to go with this bikeRead More
- Kawasaki zx10r is out standing level bike I ever sBest of the best bike that was I'll ride last week and it's amazing feeling when I ride it. Some people say it's not good may also say those people its too good and comfortable please suggested guys take a ride and then prefer your decision to buy I expected you also love it because it's speed and performance so good.Read More1
- Best bike for all age groupBest bike in budget and high performance and it is wary comfortable bike for long rides and also for short rides this bike is good in performance this bike good in graphic and also in colour combination this bike has agressive look that I personally like agressive look of bike this bike is my personal favouriteRead More
- Kawasaki ninja zx-10RKawasaki ninja zx-10R is really very awesome bike and the style is uff is very very awesome and it's sound is superb and the looks of this bike is excellent I think it's a best bike 10/10 and bike is excellent and fantastic. Kawasaki ninja zx-10 R it's a great bike for those who priorotirize style and performance over long distance comfortRead More2
- Dream superbikeThe magnificently superbike is my dream to buy it. It seems that it has much better comfort than other bikes. But it has less kmpl; not satisfied with it. It my dream to take a ride and to go on a long journey, at the other hand i doesn't have any obligations on it. Lets start a new journey with kawasaki ninja zx10rRead More
- I have this superbike it is superb I like itI got this bike onroad Mumbai at 21,36,000 it has comfort begginerrs will get some problem but aftersome time it wll habitual for you. I installed *Racefit* full system exaust, it costs about 1 lakh 20 thousand +, it is very loud exaust its mileage is about 12 kmpl with exaust and 14 kmpl without exaustRead More1
- The most pleasing superbikeThe super bike with extra comfort and delighted features,which make you feel to ride much pleasing ,every ride of of new experience and joy , suitable for long ride without a single bothering, kawasaki is not just a bike it's an emotion of many riders and a dream of many people to have a single ride of kawasaki..Read More1
- View All Kawasaki Ninja ZX-10R Reviews
Kawasaki Ninja ZX-10R Colours
Kawasaki Ninja ZX-10R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Kawasaki Ninja ZX-10R Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Kawasaki Ninja ZX-10R offers a claimed mileage of around 12 kmpl. However, ... Read More
A) The top speed hasn't been revealed by the brand. Moreover, its 998cc motor still... Read More
A) The mileage of Kawasaki Ninja ZX 10R is 12 kmpl. This is the claimed ARAI ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) If you are planning to buy a new bike on finance, then generally, 10 to 30 ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Kawasaki Two Wheelers
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards