
Indian Scout Sixty Limited All Specifications & Features
The Indian Scout Sixty Limited is powered by a 999 cc Liquid Cooled engine which produces 86.17 PS of power. It has a fuel tank of 13 L and a . The Indian Scout Sixty Limited starts at Rs 13,42,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.13,42,000*
EMI starts from ₹40,743
Indian Scout Sixty Limited Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 999 cc |
| Engine Type | Liquid Cooled V-Twin |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 86.17 PS |
| Max Torque | 87 Nm @ 6200 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Indian Scout Sixty Limited Features
| ABS | Dual Channel |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
What’s Included with Indian Scout Sixty Limited
| Vehicle Warranty | 2 Years |
Indian Scout Sixty Limited Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled V-Twin |
| Displacement | 999 cc |
| Max Torque | 87 Nm @ 6200 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.6 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Analog |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 910 mm |
| Length | 2318 mm |
| Height | 1096 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Ground Clearance | 113 mm |
| Wheelbase | 1562 mm |
| Dry Weight | 232 kg |
| Kerb Weight | 241 Kg |
| Total Weight | 449 Kg |
| Seat height | 654 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 298 mm |
| Rear Brake Diameter | 298 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 86.17 PS |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork, Travel - 120 mm |
| Suspension Rear | Dual Shocks, Travel - 76 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/90-16 Rear :-150/80-16 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
Compare Specs of Scout Sixty Limited Alternatives
Indian Scout Sixty Limited Colours
Indian Scout Sixty Limited is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Indian Scout Sixty Limited Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Indian Scout Sixty Limited?
A) The Ex-Showroom price of Scout Sixty Limited in Delhi is 13,42,000.
Q) What is the fuel tank capacity of Indian Scout Sixty Limited?
A) The fuel tank capacity of Scout Sixty Limited is 13 L.
Q) What is the Curb weight of Indian Scout Sixty Limited?
A) The curb weight of Scout Sixty Limitedis 241 Kg.
Q) What is the Body style of Indian Scout Sixty Limited?
A) The Body Style of Scout Sixty Limited is cruiser.
Q) What is the ground clearance of Indian Scout Sixty Limited?
A) Indian Scout Sixty Limited offers ground clearance of 113 mm.
Q) What are the Color options of Indian Scout Sixty Limited?
A) Indian Scout Sixty Limited comes with 1 color options - Black Metallic.
Did you find this information helpful?
Popular Indian Two Wheelers
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
Upcoming Indian Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience