
Indian Chief All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.23,52,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Indian Chief Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 1811 cc |
| Engine Type | Thunder Stroke 111 |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Torque | 150 Nm @ 2900 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Indian Chief Features
| ABS | Dual Channel |
| Cruise Control | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 352 kg |
Indian Chief App Features
| Low battery alert | Yes |
Indian Chief Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Thunder Stroke 111 |
| Displacement | 1811 cc |
| Max Torque | 150 Nm @ 2900 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Keyless Ignition |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Cruise Control, Keyless Start |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Cruise Control, Keyless Start |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1000 mm |
| Length | 2630 mm |
| Height | 1176 mm |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Saddle Height | 660 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1730 mm |
| Dry Weight | 338 kg |
| Kerb Weight | 352 kg |
| Total Weight | 572 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Dunlop |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 185 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork / 119 mm-Cartridge Type |
| Suspension Rear | Single Shock / 94 mm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/90-16 Rear :-180/65-16 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Cast Aluminum Frame with Integrated Air Box |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Chief Alternatives
Comfort User Views of Indian Chief
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Comfort (1)
- Safety (1)
- Power (1)
- Performance (1)
- Style (1)
- Speed (1)
- More...
- Latest
- All Around Excellent ChoiceThis bike excels in every aspect - style, performance, safety, and comfort. It's an all-around excellent choice that truly stands out.
Indian Chief Colours
Indian Chief is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Indian Chief Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of Indian Chief?
A) The Ex-Showroom price of Chief in Delhi is 23,52,000.
Q) What is the fuel tank capacity of Indian Chief?
A) The fuel tank capacity of Chief is 20.8 L.
Q) What is the Curb weight of Indian Chief?
A) The curb weight of Chiefis 352 kg.
Q) What is the Body style of Indian Chief?
A) The Body Style of Chief is cruiser.
Q) What is the ground clearance of Indian Chief?
A) Indian Chief offers ground clearance of 140 mm.
Q) What are the Color options of Indian Chief?
A) Indian Chief comes with 1 color options - Steel Grey.
Q) What type of brakes are available in the Indian Chief?
By Bikedekho Experts on 30 Jun 2025
A) The Indian Chief is equipped with 300 mm disc brakes at both front and rear. ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Does the Indian Chief come with keyless ignition?
By Bikedekho Experts on 28 Jun 2025
A) Yes, the Indian Chief is equipped with keyless ignition, allowing riders to ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Indian Chief Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Indian Two Wheelers
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
Upcoming Indian Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience