14 Images
3 Colours
Essel Energy GET 1+ 26AH
Key Specs & Features of GET 1+ 26AH
| Range | 65-70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.25 Kwh |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 250 W |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 1 Year |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
Essel Energy GET 1+ 26AH Latest Updates
Essel Energy GET 1+ 26AH Price: The price of the Essel Energy GET 1+ 26AH in Delhi is Rs 81,314 (Ex-showroom). To know more about the Essel Energy GET 1+ 26AH images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Essel Energy GET 1+ 26AH Colours: This variant is available in 3 colours: Blue,Red,Yellow.
Essel Energy GET 1+ 26AH vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Bajaj Chetak C3001, which is priced at Rs 1,14,223, Vida VX2 Go 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,06,872 and TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650.
Essel Energy GET 1+ 26AH Price
| Ex-Showroom Price | Rs.81,314 |
| Bike Insurance | Rs.3,785 |
| On-Road Price in delhi | Rs.85,099 |
Essel Energy GET 1+ Colours
Essel Energy GET 1+ 26AH is available in the following colours in India. View all GET 1+ 26AH, GET 1+ 30AH images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Red
Yellow
Essel Energy GET 1+ Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 65-70 km/charge |
Essel Energy GET 1+ 26AH Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Auto cop With Alarm Sensor |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Dry Weight | 50 kg |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Removable Battery Weight | 10 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.25 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 65-70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Double Front Shocker |
| Suspension Rear | Double Rear Shocker |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Compare Variants of Essel Energy GET 1+
Essel Energy GET 1+ 26AH Images
Essel Energy GET 1+ 26AH User Reviews
- All (1)
- Legroom (1)
- Comfort (1)
- Speed (1)
- Sensors (1)
- Seat (1)
- Safety (1)
- Latest
- Essel Energy GET 1 Pluse a great e-scooterSuch a great E scooter with comfort and convenience. The legrooms are spacious, there is a long seat, and the front basket makes carrying everyday essentials easy. The 3 speed modes are user-friendly and come with a reverse mode. Safety features include brake sensors and hydraulic disc brakes that provide a safe ride. This vehicle is great for deliveries and logistics.Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Essel Energy GET 1+ Competitors
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.1,04,999* Onwards
Essel Energy Showrooms in Delhi
- M/S.Khushi Toys
B-24, Cycle Market, Jhandewalan Extn., Delhi, 110005
- M/S.SPN Electronic Generator
Gf, Shop No-5007, Plot No-64, Gali No-5,Sant Nagar Karol Bagh, Delhi, 110005
- M/S.Purple Connect
S-1, Oposit Tvs Showroom, Okhla Industrial Area Phase-2, Delhi, 110020
- M/s. Subh E-Bike
Shop No.13, Sector -6, Main Market,R K Puram , Delhi, 110022
- M/S.Purple Connect
KH NO. 1143/1, Bagga Link Main Road ,Rithala, Delhi, 110085
Users Also Viewed
- Essel Energy GET 1+
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
