
Essel Energy Wind All Specifications & Features
The Essel Energy Wind is powered by 250 W BLDC Motor. The Essel Energy Wind takes to get fully charged its 1.44 Kwh battery . The Price of Essel Energy Wind starts at Rs 54,600 and goes up to Rs 73,650 (ex-showroom, Delhi). It is available in three variants, 27AH, 24AH and 30AH.
Shortlist
Rs.54,600* onwards
EMI starts from ₹1,669
Essel Energy Wind Specifications
| Range | 40-50 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Essel Energy Wind Features
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 60 kg |
What’s Included with Essel Energy Wind
| Battery Warranty | 3 Years |
Essel Energy Wind App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Essel Energy Wind Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 144 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 670 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1090 mm |
| Dry Weight | 50 kg |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Load Carrying Capacity | 140 kg |
| Removable Battery Weight | 10 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.3 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 40-50 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Coil/Spring Type |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Essel Energy Wind Alternatives
Comfort User Reviews of Essel Energy Wind
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Lights (1)
- Power (1)
- Sensors (1)
- Legroom (1)
- LED (1)
- Seat (1)
- More...
- Latest
- Essel Energy Wind has everythingEssel Energy Wind has everything you need in an e-scooter. The long seat with ample legroom and smooth shock absorbers will ensure that every ride is fun. Equipped with a powerful 250W motor, reverse mode and 3-speed mode selection, it is easy to ride. Safety features include brake sensors and LED lights for better reliability and convenience.Read More
- View All Essel Energy Wind Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Essel Energy Wind Colours
Essel Energy Wind is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Essel Energy Wind Questions & answers
Q) What is the max speed of Essel Energy Wind?
A) The max speed of Essel Energy Wind is 25 km/Hr.
Q) What is the driving range of Essel Energy Wind?
A) The driving range of Essel Energy Wind is 40-50 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Essel Energy Wind?
A) The curb weight of Essel Energy Windis 60 kg.
Q) What is the battery type of Essel Energy Wind?
A) Essel Energy Wind uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Essel Energy Wind?
A) Essel Energy Wind comes with 4 color options - Black, White, Red, Yellow.
Did you find this information helpful?
Essel Energy Wind Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Essel Energy Two Wheelers
Essel Energy GET 1+Rs 81,314* Onwards
Essel Energy Essel Energy WindRs 54,600* Onwards
Essel Energy GET 1Rs 41,500* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience