
CFMoto 450MT All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.4,50,000*
Expected Launch Date - Sep, 2027
CFMoto 450MT Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 449.5 cc |
| Engine Type | 2-Cylinder, Inline 4-Stroke, Liquid-Cooled, DOHC, 270° Crankshaft |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 44.18 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 44 Nm @ 6250 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17.5 L |
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
CFMoto 450MT Features
| ABS | Dual Channel |
| Switchable ABS | Yes |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Traction Control | Yes |
| Adjustable Windshield | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 17.5 L |
What’s Included with CFMoto 450MT
| Mobile Application | Yes |
CFMoto 450MT App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
CFMoto 450MT Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2-Cylinder, Inline 4-Stroke, Liquid-Cooled, DOHC, 270° Crankshaft |
| Displacement | 449.5 cc |
| Max Torque | 44 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | CF-SC Slipper, Wet, Multi-Plate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 55.2 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Geo Fencing | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| OTA | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Traction Control | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 870 mm |
| Length | 2210 mm |
| Height | 1380 mm |
| Fuel Capacity | 17.5 L |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Wheelbase | 1505 mm |
| Dry Weight | 175 kg |
| Seat height | 820 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 44.18 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chaine Drive |
| Battery Capacity | 12V / 11.2AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | KYB, 41 Upside Down Suspension, Compression And Damping Adjusatble, Travel - 200 mm |
| Suspension Rear | KYB, Multi-Link Rear Suspention, Preload, Compression And Rebound Adjustable, Travel - 200 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-R21, Rear :-140/70-R18 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Tubular Steel Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of 450MT Alternatives
CFMoto 450MT Colours
CFMoto 450MT is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
CFMoto 450MT Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of CFMoto 450MT?
A) The Ex-Showroom price of 450MT in Delhi is 4,50,000.
Q) What is the fuel tank capacity of CFMoto 450MT?
A) The fuel tank capacity of 450MT is 17.5 L.
Q) What is the Body style of CFMoto 450MT?
A) The Body Style of 450MT is adventure-tourer.
Q) What is the ground clearance of CFMoto 450MT?
A) CFMoto 450MT offers ground clearance of 220 mm.
Q) What are the Color options of CFMoto 450MT?
A) CFMoto 450MT comes with 1 color options - Zephyr Blue.
Did you find this information helpful?
CFMoto 450MT Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular CFMoto Two Wheelers
CFMoto 300NKRs 2,29,000* Onwards
CFMoto 650GTRs 5,59,000* Onwards
CFMoto 650NKRs 4,29,000* Onwards
CFMoto 650MTRs 5,29,000* Onwards
Upcoming CFMoto Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience