Brixton Crossfire 500 Storr
- The Brixton Crossfire 500 Storr is an upcoming middleweight adventure bike
- It has long-travel suspension, a tall stance, and rugged looks.
- It is the first ADV from Brixton, and will be launched in December 2025
Brixton Crossfire 500 Storr Price
The following details are indicative and subject to change.
| Crossfire 500 Storr STD 486 cc | ₹5,50,000 |
Brixton Crossfire 500 Storr Key Specs & Features
| Engine | 486 cc |
| Power | 47.58 PS |
| Torque | 43 Nm |
| Kerb Weight | 209 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tube |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- Adjustable Windshield
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Brixton Crossfire 500 Storr Expert Overview
Overview
The Brixton Crossfire 500 Storr is an upcoming adventure bike. It has rugged looks, rally-inspired styling, and a comfortable riding position. It will be launched in December 2025.
Brixton Crossfire 500 Storr Price
The Brixton Crossfire 500 Storr is expected to be priced around Rs 6 lakh.
Brixton Crossfire 500 Storr Variants
It has only one variant that comes fully loaded. This will simplify the buying decision.
Brixton Crossfire 500 Storr Colours
The Brixton Crossfire 500 Storr will be available in two colour schemes: Backstage Black and Sage Green Matt. We think the Sage Green Matt looks beautiful, and goes well with the bike’s adventure styling.

Brixton Crossfire 500 Storr Design
The Crossfire Storr has a tall windscreen, a long, single-piece seat and a muscular tank with adventure styling. The front end has bulky bodywork that houses the headlight, windscreen, indicator, and the turn indicators. This bodywork extends on the tank, giving the bike a rugged look. The front fender, fuel tank, and side panels have complementary graphic schemes on them that have ‘Storr’ branding. It will also get knuckle guards, spoked wheels, and a metal-finished stubby exhaust, which completes the look.

Brixton Crossfire 500 Storr Engine
It is powered by a 486cc, liquid-cooled, twin-cylinder engine – the same as on the Crossfire 500X and 500XC. It produces 47.6PS at 8,500rpm and 43Nm at 6,750rpm, and is paired to a 6-speed gearbox. The Crossfire 500 Storr has a claimed top speed of 160kmph, and a claimed mileage of around 23kmpl.

Brixton Crossfire 500 Storr Underpinnings
The bike has a steel tubular frame. It has a KYB inverted fork with 180mm of wheel travel and a KYB monoshock with 175mm of wheel travel. The bike has a 320mm front disc and 240mm rear disc brakes, with dual-channel switchable ABS as standard. It rolls on a 19-inch front and a 17-inch rear spoked wheel setup, both wrapped in Pirelli tyres. The bike also comes with a 16-litre fuel tank, has a seat height of 839mm, and weighs 209kg (kerb).

Brixton Crossfire 500 Storr Features
The bike comes with a 7-inch TFT display that has no smartphone connectivity. It gets an all-LED lighting setup, along with auxiliary lights which are standard. It has a dual-channel switchable ABS and a traction control system. The bike also gets a USB charging port and tank bags as standard.

Brixton Crossfire 500 Storr Competition
The Brixton Crossfire 500 Storr directly rivals the Honda NX500, and the Benelli TRK 502X. For a much cheaper price tag, you can also get the KTM 390 Adventure and the Royal Enfield Himalayan 450, which have a single cylinder but with performance similar to the Crossfire 500 Storr. It will also rival the upcoming CFMoto 450MT.
Pros & Cons
Good Things
- It has rally-inspired adventure bike looks
- Has auxiliary lights as standard
Could Be Better
- Doesn’t get a slipper clutch
- No smartphone connectivity
Brixton Crossfire 500 Storr comparison with similar Bikes
Brixton Crossfire 500 Storr Rs.5,50,000* | Rs.3,78,405* Onwards | Rs.6,33,180* Onwards | Rs.3,43,250* Onwards | Rs.6,30,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage30 kmpl | Mileage27.78 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage23.92 kmpl |
| Engine486 cc | Engine398.7 cc | Engine471 cc | Engine398.63 cc | Engine649 cc |
| Power47.58 PS @ 8500 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power47.5 PS @ 8600 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power60.83 PS @ 8250 rpm |
| Top Speed- | Top Speed155 kmph | Top Speed182 kmph | Top Speed160 kmph | Top Speed175 kmph |
| Torque43 Nm @ 6750 rpm | Torque39 Nm @ 8500 rpm | Torque43 Nm @ 6500 rpm | Torque39 Nm @ 6500 rpm | Torque54 Nm @ 7000 rpm |
| Weight209 kg | Weight183 kg | Weight196 kg | Weight181 kg | Weight235 kg |
| Currently Viewing | Crossfire 500 Storr vs 390 Adventure | Crossfire 500 Storr vs NX500 | Crossfire 500 Storr vs 390 Adventure X | Crossfire 500 Storr vs X-Cape |
Brixton Crossfire 500 Storr News & Updates
Brixton Crossfire 500 Storr Colours
Brixton Crossfire 500 Storr is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Backstage Black
Sage Green matt
Brixton Crossfire 500 Storr Gallery
Brixton Crossfire 500 Storr has 33 images, view picture gallery of Crossfire 500 Storr .
Ask anything & get answer in 48 hours
Brixton Crossfire 500 Storr Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Two-cylinder four-stroke in-line engine, liquid-cooled |
| Displacement | 486 cc |
| Max Torque | 43 Nm @ 6750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 916 mm |
| Length | 2171 mm |
| Height | 1442 mm |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Saddle Height | 839 mm |
| Kerb Weight | 209 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 47.58 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/80-19 Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm, Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Brixton Crossfire 500 Storr Questions & answers
Brixton Crossfire 500 Storr Latest Updates
September 30, 2025: The Brixton Crossfire 500 Storr has been unveiled in India, and its price will be revealed in December at IBW (India Bike Week) 2025. It could cost around Rs 5.9 lakh (ex-showroom).
Trending Brixton Motorcycles Bikes
Brixton Motorcycles Cromwell 1200Rs 7,83,999* Onwards
Brixton Motorcycles Crossfire 500Rs 4,74,100* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,000* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Royal Enfield Flying Flea C6Rs 1,99,000* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Triumph Speed T4Rs 1,95,000* Onwards
Triumph Scrambler 400 XCRs 2,89,534* Onwards

