BNC Perfetto
BNC Perfetto Price
| Perfetto STD 65 km/Hr55-80 km/charge4 Hr | ₹1,15,000 |
BNC Perfetto Key Specs & Features
| Range | 55-80 km/charge |
| Battery Capacity | 2.1 Kwh |
| Kerb Weight | 114 kg |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Motor Power | 4.2 kW |
| Motor | BLDC |
- Fast Charging
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
BNC Perfetto comparison with similar Scooters
BNC Perfetto Rs.1,15,000* Onwards | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,47,999* Onwards 74 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range55-80 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity2.1 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power4.2 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6.4 kW | Power6 kW | Power11 kW |
| Charging Time4 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed65 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor26 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight114 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight108 kg | Weight118 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | Perfetto vs iQube | Perfetto vs Orbiter | Perfetto vs Chetak | Perfetto vs Chetak C2501 | Perfetto vs Rizta | Perfetto vs 450X | Perfetto vs Activa e | Perfetto vs S1 Pro |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
BNC Perfetto Colours
BNC Perfetto is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Veneto White
Tokyo Red
Ocean Blue
Nilgiris Green
BNC Perfetto Gallery
BNC Perfetto has 19 images, view picture gallery of Perfetto .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

BNC Perfetto Range
The ARAI claimed range of BNC Perfetto is 55-80 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 55-80 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
BNC Perfetto Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 4.2 kW |
| Motor Power | 4.2 kW |
| Range (Eco Mode) | 80 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 65 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 55 km/charge |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Riding Modes- Eco | Drive | Sport, Seat Length - 780 mm, Mobile Holder, Front Utility Box |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 12 Amp and 20 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Time | 2 Hrs |
| Gradeability | 16° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Riding Modes- Eco | Drive | Sport, Seat Length - 780 mm, Mobile Holder, Front Utility Box |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 139 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Kerb Weight | 114 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 4s |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Continious Power | 4.2 kW |
| Drive Type | Hub Moter |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.1 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP67 (Battery) |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Steel Metal |
| Frame | Underbone Chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
BNC Perfetto Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The BNC Perfetto is available in four attractive color options: Veneto White, ... Read More
A) The BNC Perfetto utilizes advanced LFP (Lithium Iron Phosphate) battery ... Read More
A) The BNC Perfetto features a comfortable two-seater design, ensuring a balanced ... Read More
A) The BNC Perfetto accelerates from 0 to 40 km/h in just 4 seconds, delivering an ... Read More
A) The BNC Perfetto takes just 4 seconds to accelerate from 0 to 40 km/h, offering ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
BNC Perfetto Summary
The BNC Perfetto is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,15,000. The battery capacity of the BNC Perfetto STD is 2.1 Kwh. The weight of the Perfetto is 114 kg.The Perfetto comes with a Drum brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Perfetto in 4 colours - Veneto White, Tokyo Red, Ocean Blue, Nilgiris Green.
Similar Scooters Like BNC Perfetto
Rs.89,999* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.1,10,891* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.86,400* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.1,30,000* Onwards
Rs.1,33,000* Onwards
Rs.89,999* Onwards
BNC Perfetto Price in India
Trending BNC Motors Scooters
BNC Motors ChallengerRs 99,900* Onwards

