21 Images
4 Colours
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro
Key Specs & Features of 450S IDC 122 KM Stack Pro
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs 30 Min |
| Range | 122 km/charge |
| Battery Capacity | 2.9 Kwh |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
- Navigation
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- DRLs
- Seat Opening Switch
- Fast Charging
- Service Due Indicator
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Clock
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 3 Years |
| Mobile Application | Yes |
| Charging station locator | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro Latest Updates
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro Price: The price of the Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro in Delhi is Rs 1,38,889 (Ex-showroom). To know more about the Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro Colours: This variant is available in 4 colours: Stealth Blue,Cosmic Black,Space Grey,Still White.
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,22,012, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,11,785 and Ather Rizta S (IDC 123 Km) Mono, which is priced at Rs 1,24,472.
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,38,889 |
| RTO | Rs.530 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.7,155 |
| Optional Extended WarrantyRs.4,999 | Rs.4,999 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,46,574 |
Ather 450S Colours
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro is available in the following colours in India. View all 450S IDC 122 KM, 450S IDC 122 KM Stack Pro, 450S IDC 161 KM, 450S IDC 161 KM Stack Pro images with different colour options on BikeDekho.
Stealth Blue
Cosmic Black
Space Grey
Still White
Ather 450S Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 122 km/charge |
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 5.4 kW |
| Range (Eco Mode) | 95 Km/Charge |
| Range (Normal Mode) | 80 Km/Charge |
| Range (Sport Mode) | 75 Km/Charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP66 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | 22 L |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Operating System | Android |
| Processor | Snapdragon 212 |
| Mobile Application | Yes |
| Charging Station Locater | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Seat Opening Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Mode - SmartEco, Eco, Ride, Sport, Side stand motor cut-off, (Dashboard - 1 GB RAM, 8 GB Storage), Interactive UI, AutoHold, Auto Indicator cut-off, Guide-me-home lights, Vehicle FallSafe, Emergency Stop Signal, Dashboard auto brightness, (Ather Connect - ParkSafe, Tow Notifications, Find my scooter, Ride Stats, Push Navigation, Alexa skills, Savings trackers) |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Telematics | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1296 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 190 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 3.9s |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | PMSM |
| Torque (Motor) | 22 Nm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.9 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Water Proof Rating | IPX7(Battery), IP65 (Dashboard) |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 122 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs 30 Min |
| Charging Time(0-100%) | 5 Hrs 45 Min |
| Charging Network / Battery Swapping Network | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic forks |
| Suspension Rear | Symmetrically mounted progressive monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12,Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 3 Years |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Charging Station Locater | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 7 |
| Digital Display Type | DeepView |
| Brightness Control | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Ather 450S
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro Images
Ather 450S IDC 122 KM Stack Pro User Reviews
- All (3)
- Service (2)
- Color (1)
- Comfort (1)
- Experience (1)
- Wheel (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- For Ather 450sIt was a good choice and I personally recommend this to buy Overall the experience was good but one problem was it's top speed It's top speed is was just ok ok and its range was also peety low then other scooter Otherwise it was good option One main advantage was its after sale service which makes it more reliableRead More2 4
- Value for Money in terms of Satisfaction & ComfortVery convenient vehicle. I go out almost 5 times a day just for anything, such is the temptation to ride this vehicle. Addictive I would say! :) I was riding Interceptor 650 earlier, but Ather 450 is so cool to ride very comfortably to literally anywhere, nearby like market etc. especially for me as stepping into Senior Citizen stage of life.Read More1 2
- Super motive on road bikesNice Performance and road grip and maintained well service from date to date and reminder off every Particular Service. Nice Designs and Nice color of all Models Nice communication Developed By the Sales Management And Charger also available all around the cities Next future is shown By the Company with the Wheels .Read More1
Top 10 Electric Scooters in India
- Electric
TVS iQubeRs1,22,012* Onwards - Electric
Bajaj ChetakRs1,11,785* Onwards - Electric
Ather RiztaRs1,24,472* Onwards - Electric
Ather 450XRs1,58,545* Onwards - Electric
Honda Activa eRs1,23,528* Onwards - Electric
Vida VX2Rs1,06,872* Onwards - Electric
TVS OrbiterRs95,650* Onwards - Electric
Ola S1 ProRs1,25,227* Onwards - Electric
Ola S1 XRs92,776* Onwards - ElectricFacelift
Simple OneRs2,01,950* Onwards
Ather 450S Competitors
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Ather 450S News
Ather Showrooms in Delhi
- Evolve Mobility LLP - New Delhi
B-1, Oberai Building, Main GT Road, Opp. Dilshad Garden Metro Station, Delhi, 110095
- V S E-Power Pvt.Ltd. - Gujranwala Town
Model, A/11, Chhtrasal Stadium, Gujranwala Town, Delhi, 110024
- Ark Vehicles Pvt Ltd - Jhandewalan
56 A, Jhansi Rani Road, Jhandewalan, Delhi, 110005
- Bagga Link Electric Autos Pvt.Ltd. -Pandav Nagar
E 1/6 , Pandav Nagar, Delhi, 110092
- Ark Vehicles Pvt Ltd - Mahendru Enclave
A-1/2, A-1/3, Mahendru Enclave, G.T. Karnal Road, Delhi, 110009
Users Also Viewed
- Ather 450S
- Specifications
- User Reviews
- Scooters Loan EMI
- Dealers
More Scooter Options to Consider
Trending Ather Scooters
- Popular
- Upcoming
