15 Images
1 Colours
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery
Key Specs & Features of E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery
| Range | 60-100 km/charge |
| Battery Capacity | 1.8 Kwh |
| Kerb Weight | 65 kg Without Battery |
| Top Speed | 30 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery Latest Updates
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery Price: The price of the Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery in Delhi is Rs 1,12,445 (Ex-showroom). To know more about the Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery Colours: This variant is available in 1 colours: White.
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,12,445 |
| Bike Insurance | Rs.4,290 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,16,735 |
Aeroride E-Spark Colours
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery is available in the following colours in India. View all E-Spark 60 V, 28 Ah , E-Spark 60 V, 30 Ah, E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery images with different colour options on BikeDekho.
White
Aeroride E-Spark Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 60-100 km/charge |
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 3 speed & Reverse |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Climbing - 30 Degree, Remote Locking System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Dry Weight | 58 kg |
| Kerb Weight | 65 kg Without Battery |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Seat height | 870 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 30 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.8 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Shocker Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-12, Rear :- 90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Aeroride E-Spark
Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery Images
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,33,490* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Aeroride E-Spark Competitors
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Users Also Viewed
- Aeroride E-Spark
- Specifications
- Bikes Loan EMI
- Dealers
