27 Images
5 Colours
Zelo Zoop Graphene 48V
Key Specs & Features of Zoop Graphene 48V
| Range | 65-140 km/charge |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Kerb Weight | 65 kg |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor | BLDC |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 2 |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Zelo Zoop Graphene 48V Latest Updates
Zelo Zoop Graphene 48V Price: The price of the Zelo Zoop Graphene 48V in Delhi is Rs 45,900 (Ex-showroom). To know more about the Zelo Zoop Graphene 48V images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Zelo Zoop Graphene 48V Colours: This variant is available in 5 colours: Blue,Black,Gray,White,Red.
Zelo Zoop Graphene 48V vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318, Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Zelo Zoop Graphene 48V Price
| Ex-Showroom Price | Rs.45,900 |
| Bike Insurance | Rs.3,210 |
| On-Road Price in delhi | Rs.49,110 |
Zelo Zoop Colours
Zelo Zoop Graphene 48V is available in the following colours in India. View all Zoop Graphene 48V, Zoop Graphene 60V, Zoop NMC 48V 26 AH, Zoop NMC 60V 28.6AH, Zoop NMC 60V 40AH images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Black
Gray
White
Red
Zelo Zoop Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 65-140 km/charge |
Zelo Zoop Graphene 48V Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features | Remote Key, Child Lock, Electronic Braking System, Portable Battery |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 570 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1170 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 65 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 2 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 65-140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Zelo Zoop
Zelo Zoop Graphene 48V Images
Zelo Zoop Graphene 48V User Reviews
- All (13)
- Comfort (7)
- Price (6)
- Looks (4)
- Lights (2)
- Experience (2)
- Performance (2)
- More...
- Latest
- Best in budgetI grateful and joyful after buying these it has good range in affordable price. It's has big battery capacity in the world and having best range in most affordable price this scooty very good and I'm recommend you to buy this such a great scooty it's gives you big boot size for storage and good handlingRead More1
- My personal experience about this scooterAccording to price this is good option. Have average milege. It's claim 65km but In real world it's about 40 -45 km. Also slow charging time and bettery status and how much km run showing wrong. One time showing me 51 km but bike stop in about 38 km . And no android app support. Other things like build quality is good and overall good option in this priceRead More
- Very comfortable scootyVery comfortable scooty and affordable price.Electric scooties are becoming increasingly popular in India as people look for eco-friendly and cost-effective transportation. Unlike petrol scooters, EV scooties run on rechargeable batteries, making them quiet, pollution-free, and extremely economical for daily commuting.The biggest advantage of an EV scooty is its low running cost.Read More4
- Zelo zoop it's best scootyIt's best scooty for mine that I purchase and best experience for me and my best review is to milege is best and take over for my and also charging is best because it fully in only 1.5 hour and speed is awesome and best reliable yo all and that time I purchase it's best experience and I would like to say everyone to buy this scooty and also environment friendlyRead More
- Great scootyI got this scooty for myself recently and it is super easy to drive and very comfortable, the performance is great. I can control the vehicle nicely. The brakes are smooth. It is also a very good looking scooty since i am a guy who likes scooty and also goes for good looks, this turned out to be the perfect purchase. Definitely will recommend to others!!Read More1
- A revolutionary e vehicleAlthough I haven't bought it but the bike is with my friend and we have gone to a very far distances on this bikes and it is totally worth it and a worth every penny. Don't go for the cost just do it because it's completely comfortable and relaxing while riding it. Great bike, must buy for future...Read More1 1
- A 5 out of 10 product for meThe clutch is too light and the battery is weak. Gets electricuted very easily. I have used this model for 2 years and those were the most hard days for me as most of the time the scooty would be in the mechanic garage for repairing. But the riding nature is smooth. Seat and handle alignment gives the rider a good and comfortable posture.Read More
- About the product quality.According to price the the quality and the product design with the comfort it provides very very good. The frame from which the bike is designed pretty amazing, you can put a heavy weight on it also the millage won't loose that much. If you have a budget with pocket friendly then with compare to other brand I prefer go for it.Read More
- Very good scooter having smooth drivingZelo zoop This scooter very nice ✨ I'm very happy,this scooter giving best best mileage.and I m very happy to I have this scooter this scooter having excellent system to drive smoothly on road and price also under "fifty thousand" very happy to I have this scooter and I appreciate to this scooter .Read More
- Stylish and lowest scooter smooth riding and safetSuper smooth riding experience very happyness and quality good look and good design I like this bike stylish scooter lowest price I am very satisfy this scooty no licence very easy riding students and womens easily caring and also them better than I am proud of this scooter cooling the look very better than brake system very goodRead More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Zelo Zoop Competitors
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Users Also Viewed
- Zelo Zoop
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
