
Ujaas eSpa LA All Specifications & Features
The Ujaas eSpa LA is powered by 250 W Motor. The Ujaas eSpa LA takes 6-7 Hr to get fully charged its 1.56 Kwh battery . The Price of Ujaas eSpa LA starts at Rs 42,924 It is available in one variants, STD.
Ujaas eSpa LA Specifications
| Range | 60 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Charging Time | 6-7 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Ujaas eSpa LA Features
| Charging Point | Yes |
| Clock | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
Ujaas eSpa LA App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Ujaas eSpa LA Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Wheel Locking Mechanism, Find my Scooter |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Wheel Locking Mechanism, Find my Scooter |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.10-10, Rear :-3.10-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of eSpa LA Alternatives
Comfort User Reviews of Ujaas eSpa LA
- All (4)
- Comfort (2)
- Performance (3)
- Looks (1)
- Latest
- The EV scootyNice scooty and very comfortable with good performance and fast charging overall the scooty is good you can go with it and i personally like the overall body and the build quality... this scooty is also good for students and adult as well you should go for it i hope you will like it ..All the best..Read More
- Nice productvery Good e-bike, about milage is Good, comfort very nice, rider can feel wonderfull to ride this bike with very
- View All Ujaas eSpa LA Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Ujaas eSpa LA Colours
Ujaas eSpa LA is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Ujaas eSpa LA Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) In order to get detailed information about the subsidy and its eligibility ... Read More
A) Ujaas eSpa LA gives a range of 60 km/charge.
A) We'd suggest you please connect with the nearest authorized service center to ... Read More
A) It would be unfair to give a verdict here as the battery life would depend on ... Read More
A) You may click on the following link and check out the dealerships available in ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Ujaas Energy Two Wheelers
Ujaas Energy eGo LARs 39,880* Onwards
Ujaas Energy eGo LiRs 60,774* Onwards
Ujaas Energy eSpa LiRs 60,774* Onwards
Ujaas Energy eGo T3Rs 59,724* Onwards
Ujaas Energy eSpa LARs 42,924* Onwards