
Triumph Rocket III Specifications
| Mileage (ARAI) | 15 Kmpl |
| Displacement | 2294 cc |
| Engine Type | Liquid-Cooled, DOHC, In-line 3-Cylinder |
| No. of Cylinders | 3 |
| Max Power | 148 PS @ 5,750 rpm |
| Max Torque | 221 Nm @ 2750 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 24 Ltrs |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Triumph Rocket III Features
| ABS | Dual Channel |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 24 Ltrs |
| Seat Height | 750 mm |
What’s Included with Triumph Rocket III
| Vehicle Warranty | 2 Years or Km |
Triumph Rocket III Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-Cooled, DOHC, In-line 3-Cylinder |
| Displacement | 2294 cc |
| Max Torque | 221 Nm @ 2750 rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Digital CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 101.6 mm |
| Stroke | 94.3 mm |
| Compression Ratio | NA |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | No |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | No |
| Underseat Storage | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 15 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 970 mm |
| Length | 2500 mm |
| Height | 1165 mm |
| Fuel Capacity | 24 Ltrs |
| Fuel Reserve | 4 Ltrs |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1695 mm |
| Seat height | 750 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 55/60 W |
| Taillight | LED |
| Projector Headlights | No |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | No |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm, Disc |
| Rear Brake Diameter | 316 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 225 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 148 PS @ 5,750 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | KYB 43mm upside down forks |
| Suspension Rear | KYB black spring twin shocks with 5 position |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-150/80-17 Rear :-240/50-16 |
| Wheel Size | Front :-17 inch Rear :-16 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Steel, Twin Spine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Compare Specs of Rocket III Alternatives
Rs.25,01,000* Onwards
Rs.24,03,100* Onwards
Rs.18,05,000* Onwards
Rs.22,81,633* Onwards
Rs.24,33,264* Onwards
Rs.22,00,000* Onwards
Rs.14,54,000* Onwards
Rs.13,42,000* Onwards
Comfort User Reviews of Triumph Rocket III
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Experience (1)
- Style (1)
- Wheel (1)
- Interior (1)
- Looks (1)
- Engine (1)
- Latest
- Triumph Rocket III: Unleashing the BeastThe Triumph Rocket III is a true powerhouse on two wheels. With its massive 2,500cc engine and jaw-dropping acceleration, it delivers an adrenaline-pumping experience like no other. Its agile handling defies its size, while its striking design turns heads wherever it goes. If you're seeking a motorcycle that combines brute force with impeccable style, the Rocket III is a force to be reckoned with.Read More1
- About bike my thinkingSound is excellent,looks are killer, wherever you go you will get special attention from this bike.
- CostIs it really as low as 3L or is that a Typo However this bike looks great and tough compitation to Harley The bike is what will turn heads when driving but the interior is what will make you fall in love with the bike and that too for such a low costRead More1 1
- View All Triumph Rocket III Reviews
Triumph Rocket III Colours
Triumph Rocket III is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Triumph Rocket III Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Triumph Two Wheelers
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards
Upcoming Triumph Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience