15 Images
2 Colours
Quantum BZiness XP
Key Specs & Features of BZiness XP
| Range | 135 km/charge |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Motor | Hub Motor |
| Brakes | Drum |
- Odometer Digital
- Key Specs
- Top Features
Quantum BZiness XP Latest Updates
Quantum BZiness XP Price: The price of the Quantum BZiness XP in Delhi is Rs 1,20,454 (Ex-showroom). To know more about the Quantum BZiness XP images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Quantum BZiness XP Colours: This variant is available in 2 colours: Black,White.
Quantum BZiness XP vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886 and Ather Rizta Battery as a Service (BaaS), which is priced at Rs 80,603.
Quantum BZiness XP Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,20,454 |
| Bike Insurance | Rs.4,420 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,24,874 |
Quantum BZiness Colours
Quantum BZiness XP is available in the following colours in India. View all BZiness X, BZiness XP images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
Quantum BZiness Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 135 km/charge |
Quantum BZiness XP Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.2 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 12 Degree |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 652 mm |
| Length | 1990 mm |
| Height | 1130 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1468 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 135 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304 mm,Rear 304 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Compare Variants of Quantum BZiness
Quantum BZiness XP Images
Quantum BZiness XP User Reviews
- All (3)
- Experience (1)
- Parts (1)
- Mileage (1)
- Price (1)
- Speed (1)
- Latest
- About quantum bziness modelWorst model so ever ,i buying vehicle 5 months ago and go for repairing 10 times . In 5 month every parts would be repaired like Battey,meter,side stand, main stand , charging socket . Only 50 to 60 km running instead of 110 (according company claimed). Every parts are worst quality Only martketing officer response goodRead More1
- This is good on hisThis is good on his price range and give good mileage also the charge speed is perfect over all experience is ok
- Great ExperienceThe battery capacity of this product leaves much to be desired. Despite being advertised as a 4-hour charge, it often takes 5 to 6 hours to reach full capacity, which can be frustrating for users.Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs57,151* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,18,222* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards - Electric
Oben Rorr EZ SigmaRs1,24,838* Onwards
BZiness Competitors
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.1,02,499* Onwards
Quantum Energy Showrooms in Delhi
- Metal India
5693, Basti HarphoolLSingh, Sadar Thana Road, Delhi, 110006
- Doris Ev Mobility Pvt,Ltd
A-13, Gulab Bagh, Uttam Nagar Main Najafgarh Road (Opp. Metro Pillar No.737), Delhi, 110059
