Quantum BZiness
The Quantum BZiness is the top-of-the line electric scooter offering from Quantum. It is positioned right above the Quantum Plasma. In terms of design styling, it features a sharp look and also sports a spit seat setup.
Rs.96,499
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,908
Don't miss out on the best offers this April
Quantum BZiness Price
The price of Quantum BZiness in India starts at Rs. 96,499 and goes upto Rs. 1,20,454. Quantum BZiness comes with 2 variants.
| BZiness X 50 km/Hr80-90 km/charge | ₹96,499 | ||
| BZiness XP 55 km/Hr135 km/charge | ₹1,20,454 |
Quantum BZiness Key Specs & Features
| Range | 80-90 km/charge |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Quantum BZiness comparison with similar Scooters
Quantum BZiness Rs.96,499* Onwards 3 Reviews | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews |
| Riding Range80-90 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge | Riding Range108 km/charge |
| Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power1.2 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6 kW | Power11 kW | Power7 kW |
| Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed50 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr | Top Speed101 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight- | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight109 kg | Weight105 kg |
| Currently Viewing | BZiness vs iQube | BZiness vs Orbiter | BZiness vs Chetak | BZiness vs Chetak C2501 | BZiness vs Rizta | BZiness vs Activa e | BZiness vs S1 Pro | BZiness vs S1 X |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Quantum BZiness Colours
Quantum BZiness is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
Gray
Quantum BZiness Gallery
Quantum BZiness has 13 images, view picture gallery of BZiness .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Quantum BZiness User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Experience (1)
- Speed (1)
- Price (1)
- Parts (1)
- Mileage (1)
- Latest
- About quantum bziness modelWorst model so ever ,i buying vehicle 5 months ago and go for repairing 10 times . In 5 month every parts would be repaired like Battey,meter,side stand, main stand , charging socket . Only 50 to 60 km running instead of 110 (according company claimed). Every parts are worst quality Only martketing officer response goodRead More1
- This is good on hisThis is good on his price range and give good mileage also the charge speed is perfect over all experience is ok
- Great ExperienceThe battery capacity of this product leaves much to be desired. Despite being advertised as a 4-hour charge, it often takes 5 to 6 hours to reach full capacity, which can be frustrating for users.Read More
- View All Quantum BZiness Reviews
Quantum BZiness Range
The ARAI claimed range of Quantum BZiness is 80-90 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80-90 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Quantum BZiness Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.2 kW |
| Starting | Remote Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Boost Speed, Driving Modes, Boost Key |
| Seat Type | Single |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Boost Speed, Driving Modes, Boost Key |
| Display | LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 7s |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80-90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-10, Rear :-90/90-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Quantum BZiness Questions & answers
Q) Does Quantum BZiness need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Quantum BZiness.
Q) What is the range offered by Quantum BZiness on a full charge?
A) Quantum BZiness offers range of 80-90 km/charge.
Q) What is the top speed of Quantum BZiness?
A) Top speed of Quantum BZiness is 50 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Quantum BZiness?
A) Battery Capacity of Quantum BZiness is 3 Kwh.
Q) When will the Quantum BZiness launch?
A) The Quantum BZiness was launched on Apr, 2023
Q) What will be the lowest down payment for Quantum BZiness?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What will be the monthly EMI for Quantum BZiness?
A) EMIs or Equated Monthly Installments refer to the monthly payments you make to the lender to ...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Quantum BZiness Summary
The Quantum BZiness is an electric scooter, available in 2 variants, at a starting price of Rs 96,499. The battery capacity of the Quantum BZiness XP is 3 Kwh.The BZiness comes with a Drum brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the BZiness in 3 colours - Black, White, Gray.
Similar Scooters Like Quantum BZiness
Rs.89,999* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.1,19,900* Onwards
Rs.97,999* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,908Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Quantum BZiness Brochure
Download the BZiness brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Quantum BZiness Price in India
Trending Quantum Energy Scooters
Quantum Energy PlasmaRs 89,095* Onwards
Quantum Energy MilanRs 89,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

