
QJ Motor SRV 300 All Specifications & Features
The QJ Motor SRV 300 is powered by a 296 cc Liquid Cooled engine which produces 30.72 PS @ 9000 rpm of power. It has a fuel tank of 13.5 L and a claimed mileage of 35 kmpl. The QJ Motor SRV 300 starts at Rs 3,03,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Shortlist
Rs.3,03,000* onwards
EMI starts from ₹9,340
QJ Motor SRV 300 Specifications
| Mileage (Overall) | 35 kmpl |
| Displacement | 296 cc |
| Engine Type | V-Twin liquid-cooled engine, SOHC, 4 Stroke 8 valves |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 30.72 PS @ 9000 rpm |
| Max Torque | 26 Nm @ 5000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Body Type | Roadster Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
QJ Motor SRV 300 Features
| ABS | Dual Channel |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Fuel Tank | 13.5 L |
QJ Motor SRV 300 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | V-Twin liquid-cooled engine, SOHC, 4 Stroke 8 valves |
| Displacement | 296 cc |
| Max Torque | 26 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Push Button Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Clutch |
| Ignition | Electric |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 56 mm |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this April
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 35 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 850 mm |
| Length | 2110 mm |
| Height | 1100 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Saddle Height | 700 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1400 mm |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 280 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 135 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 30.72 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Upside-Down |
| Suspension Rear | Telescopic coil spring oil damped |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/80-16 Rear :-150/80-15 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-381 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Bassinet type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of SRV 300 Alternatives
Comfort User Reviews of QJ Motor SRV 300
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (1)
- Engine (1)
- Maintenance (1)
- Price (1)
- Seat (1)
- Pickup (1)
- Latest
- SRV300 reviewQj srv 300 is my FAVOURITE bike.The looks are quite attractive, And the naked engine undercover fiber body makes it appear more bold and strong. I really like the seating postures, And well-cushioned seats, Which give utmost ease while driving it. Though, The price was affordable for me. Pickup is so good for this when compared with other bikes in this segment.Read More
- Good to have niceGood to have nice to drive fast enough for daily use milage ia good maintenence is low no relaiblity issues2
- View All QJ Motor SRV 300 Reviews
QJ Motor SRV 300 Colours
QJ Motor SRV 300 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
QJ Motor SRV 300 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of QJ Motor SRV 300?
A) The Ex-Showroom price of SRV 300 in Delhi is 3,03,000.
Q) What is the Fuel economy of QJ Motor SRV 300?
A) The fuel economy/Mileage of SRV 300 is 35 kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of QJ Motor SRV 300?
A) The fuel tank capacity of SRV 300 is 13.5 L.
Q) What is the Curb weight of QJ Motor SRV 300?
A) The curb weight of SRV 300is 164 kg.
Q) What is the Body style of QJ Motor SRV 300?
A) The Body Style of SRV 300 is roadster.
Q) What is the ground clearance of QJ Motor SRV 300?
A) QJ Motor SRV 300 offers ground clearance of 160 mm.
Q) What are the Color options of QJ Motor SRV 300?
A) QJ Motor SRV 300 comes with 1 color options - Green.
Q) How many colours are available in QJ Motor SRV 300?
By Bikedekho Experts on 22 Dec 2022
A) QJ Motor SRV 300 is available in 1 colours: Green.
Reply on this answerView all Answer
Q) Does the QJ Motor SRV 300 have ABS?
By Bikedekho Experts on 14 Dec 2022
A) Yes, the QJ Motor SRV 300 have Dual Channel ABS.
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular QJ Motor Two Wheelers
QJ Motor SRV 300Rs 3,03,000* Onwards
QJ Motor SRK 400Rs 3,99,000* Onwards
QJ Motor SRC 500Rs 2,10,000* Onwards
QJ Motor SRC 250Rs 1,37,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience