QJ Motor SRV 300
QJ Motor SRV 300 Price
| SRV 300 STD 135 kmph35 kmpl296 cc | ₹3,03,000 |
QJ Motor SRV 300 Key Specs & Features
| Engine | 296 cc |
| Power | 30.72 PS |
| Torque | 26 Nm |
| Mileage | 35 kmpl |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The QJ Motor SRV 300 competes in the cruiser segment in India. It gets a bold styling and has a low-slung stance of a typical cruiser. While most bikes in this space rely on single-cylinder setups, the SRV 300 has a twin-cylinder one and is something rare in its class.
QJ Motor SRV 300 Price
The QJ Motor SRV 300 is priced at Rs 3,19,000 (ex-showroom).
QJ Motor SRV 300 Colours
The SRV 300 is offered in 4 colour schemes: Green, Orange, Red and Black.
QJ Motor SRV 300 Variants
The SRV 300 is available in a single variant.

QJ Motor SRV 300 Design
The SRV 300 features a classic cruiser silhouette with a wide handlebar, long wheelbase and low-slung seat. The matte black exhaust, sculpted tank and LED lighting will give it a striking presence on the road.

QJ Motor SRV 300 Engine
The SRV 300 is powered by a 296cc, V-Twin, liquid-cooled engine producing 30.3PS and 26Nm. It is mated to a 6-speed gearbox with a slipper clutch.

QJ Motor SRV 300 Features
The bike comes equipped with LED lighting and an LCD instrument console. Although it doesn’t have the most features, the SRV 300 has all the basics covered. Rider aids include dual-channel ABS.

QJ Motor SRV 300 Chassis, Brakes, Wheels, Suspension
The SRV 300 uses an inverted fork and dual shocks. Braking is handled by a 280mm front and 240mm rear disc setup. It rides on 16-inch front and 15-inch rear alloy wheels with 120-section and 150-section tyres. The SRV 300 has a fuel tank capacity of 13.5 litres and a seat height of just 700mm. This, along with its 164kg kerb weight, makes it quite accessible and manageable for a wide range of riders. Its ground clearance of 160mm should be adequate for most Indian roads.

QJ Motor SRV 300 Competition
While the SRV 300 does not have any natural rivals, other cruiser bikes, though much affordable, you can consider are the Royal Enfield Meteor 350 and the Yezdi Adventure in India.
QJ Motor SRV 300 comparison with similar Bikes
QJ Motor SRV 300 Rs.3,03,000* Onwards 2 Reviews | Rs.2,49,194* Onwards 143 Reviews | Rs.4,02,965* Onwards 131 Reviews | Rs.2,31,890* Onwards 1 Reviews | Rs.1,97,500* Onwards 80 Reviews | Rs.2,34,500* Onwards 49 Reviews | Rs.1,96,950* Onwards 40 Reviews | Rs.2,79,500* Onwards 1 Reviews | Rs.1,95,000* Onwards |
| Mileage35 kmpl | Mileage29.5 kmpl | Mileage25 kmpl | Mileage- | Mileage35 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage29.06 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage- |
| Engine296 cc | Engine452 cc | Engine648 cc | Engine349 cc | Engine348.36 cc | Engine440 cc | Engine334 cc | Engine440 cc | Engine349 cc |
| Power30.72 PS @ 9000 rpm | Power40.02 PS @ 8000 rpm | Power47 PS @ 7250 rpm | Power37 PS @ 8500 rpm | Power21.07 PS @ 5500 rpm | Power27.37 PS @ 6000 rpm | Power29.1 PS @ 7500 rpm | Power27.37 PS @ 6000 rpm | Power29 PS @ 7500 rpm |
| Top Speed135 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed160 kmph | Top Speed147 kmph | Top Speed150 kmph | Top Speed137 kmph | Top Speed120 kmph | Top Speed- | Top Speed137 kmph |
| Torque26 Nm @ 5000 rpm | Torque40 Nm @ 5500 rpm | Torque52.3 Nm @ 5650 rpm | Torque32 Nm @ 7000 rpm | Torque30 Nm @ 3000 rpm | Torque38 Nm @ 4000 rpm | Torque29.63 Nm @ 6000 rpm | Torque38 Nm @ 4000 rpm | Torque31 Nm @ 5500 rpm |
| Weight164 kg | Weight184 kg | Weight241 kg | Weight179 Kg | Weight180 kg | Weight190.5 kg | Weight184 kg | Weight192 kg | Weight180 kg |
| Currently Viewing | SRV 300 vs Guerrilla 450 | SRV 300 vs Super Meteor 650 | SRV 300 vs Speed 400 | SRV 300 vs CB350RS | SRV 300 vs X440 | SRV 300 vs Roadster | SRV 300 vs X440 T | SRV 300 vs Speed T4 |
QJ Motor SRV 300 Videos
00:06:27Auto Expo 2023: The Biggest Two-Wheeler Stall At Expo! | Bikes hi bikes… 125cc se 1000cc tak!Feb 14, 202320.24k ViewsBy BikeDekho
00:08:19Adishwar Auto Pavilion - So MANY Bikes | Explore Auto Expo 2023 with us | PowerDriftFeb 08, 20232.23k ViewsBy BikeDekho
00:03:31QJ Motor SRV300 Walkaround | Kya yeh small-capacity cruiser space mey naam kama payegi? | BikedekhoDec 15, 2022657 ViewsBy BikeDekho
00:03:51QJ Motor | SRK 400, SRV 300, SRC 500 - Detailed Walkaround And More | PowerDriftDec 15, 2022325 ViewsBy BikeDekho
QJ Motor SRV 300 News & Updates
QJ Motor SRV 300 Colours
QJ Motor SRV 300 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Green
QJ Motor SRV 300 Gallery
QJ Motor SRV 300 has 7 images, view picture gallery of SRV 300 .
QJ Motor SRV 300 User Reviews
- All (2)
- Looks (1)
- Engine (1)
- Maintenance (1)
- Price (1)
- Seat (1)
- Pickup (1)
- Latest
- SRV300 reviewQj srv 300 is my FAVOURITE bike.The looks are quite attractive, And the naked engine undercover fiber body makes it appear more bold and strong. I really like the seating postures, And well-cushioned seats, Which give utmost ease while driving it. Though, The price was affordable for me. Pickup is so good for this when compared with other bikes in this segment.Read More
- Good to have niceGood to have nice to drive fast enough for daily use milage ia good maintenence is low no relaiblity issues2
- View All QJ Motor SRV 300 Reviews
QJ Motor SRV 300 Mileage
The ARAI claimed mileage of QJ Motor SRV 300 is 35 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 35 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
QJ Motor SRV 300 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | V-Twin liquid-cooled engine, SOHC, 4 Stroke 8 valves |
| Displacement | 296 cc |
| Max Torque | 26 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Push Button Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Clutch |
| Ignition | Electric |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 56 mm |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 35 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 850 mm |
| Length | 2110 mm |
| Height | 1100 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Saddle Height | 700 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1400 mm |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 280 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 135 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 30.72 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Upside-Down |
| Suspension Rear | Telescopic coil spring oil damped |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/80-16 Rear :-150/80-15 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-381 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Bassinet type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
QJ Motor SRV 300 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) QJ Motor SRV 300 is available in 1 colours: Green.
A) Yes, the QJ Motor SRV 300 have Dual Channel ABS.
QJ Motor SRV 300 Summary
QJ Motor SRV 300 is a roadster bike with a starting price of Rs 3,03,000. It is available in India in 1 variant and 1 colour with high end variant price starting from Rs 3,03,000. SRV 300 is powered by a 296 cc BS6-2.0 engine which develops a power of 30.72 PS and a torque of 26 Nm. It has Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of QJ Motor SRV 300 is 164 kg and comes with a fuel tank capacity of 13.5 L.
QJ Motor SRV 300 Price in India
Trending QJ Motor Bikes
QJ Motor SRK 400Rs 3,99,000* Onwards
QJ Motor SRC 500Rs 2,10,000* Onwards
QJ Motor SRC 250Rs 1,37,000* Onwards

