Mahindra Gusto 125
Mahindra Gusto 125 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Gusto 125 DX 80 kmph50 Kmpl124.6 cc DISCONTINUED | โน51,130 | ย |
| Gusto 125 VX 80 kmph50 Kmpl124.6 cc DISCONTINUED | โน55,770 | ย |
| Gusto 125 VX CBS 55 kmpl124.6 cc DISCONTINUED | โน58,137 | ย |
Explore Similar Scooters
Rs.45,350* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Mahindra Gusto 125 Key Specs & Features
| Engine | 124.6 cc |
| Power | 8.7 PS |
| Torque | 10 Nm |
| Mileage | 50 Kmpl |
| Kerb Weight | 120 Kg |
| Brakes | Drum |
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Mahindra Two-wheelers is known for its fuel efficient machines. The company has a wide range of products for Indian market one of such is Gusto. Currently, Gusto 110 and Special Edition Gusto are on sale in the market. To expand the Gusto line-up, the manufacturer has come up with 125cc scooter named as Gusto 125 which is set to be launched on January 12. It will be available in Volcanic Red, Magnetic Magenta, Iceberg White, Galactic Black colors.
Gusto 125 is expected to be powered by 124.6 cc, 4-stroke, single cylinder, air-cooled engine which is same as Rodeo UZO 125 and Duro DZ. The engine is capable to delivers 10 bhp of power and 10 Nm of torque. The air cooled mill will be mated to a Continuously Variable Transmission (CVT). The engine of the scooter belongs to Z-series which is developed by Mahindra. The scooter might deliver a mileage of 55 kmpl. It will be also offered with electric start for an easy start.
Talking about the looks, the scooter shares its design style with its younger sibling Gusto 110 and also borrow the entire feature list that includes a height adjustable seat, traditional instrument cluster, quick storage pocket below instrument console, a multi-function remote flip key fob with an LED panel that brightens up the keyhole at night, find-me lamps, guide lamp. The front profile of the scooter features a Halogen headlamp and twin rear view mirrors fitted just above it.
Mahindra Gusto 125 is expected to be bolted on tubular underbone chassis same as its younger sibling. It will be equipped with the 90/90-12-inch front as well as rear tubeless tyres that are encircled over stylish alloy wheels. The scooter will also be fitted with front disc brake as an option and 130mm Mechanical Drum at the rear. The suspension duties would be are taken care of by Telescopic with Air Spring at the front and Coil type, Hydraulic mono shock absorber at the rear.
Mahindra Gusto 125 Videos
00:04:29Mahindra Gusto 125 | First Drive | BikeDekho.comJan 14, 2016909 ViewsBy sagarbasandani
Mahindra Gusto 125 Colours
Mahindra Gusto 125 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Orange
Regal Red
Bolt White
Monarch Black
Orange Rush
Red
Mahindra Gusto 125 Gallery
Mahindra Gusto 125 has 11 images, view picture gallery of Gusto 125 .
Mahindra Gusto 125 User Reviews
- All (3)
- Service (1)
- Latest
- Very Balacing ScooterYou know Mahindra Gusto is one of the toughest scooters in India, in comparison to other same price scooters, it is way better than others. If I tell you about its handling, it is a very balancing scooter cause it has much ground clearance.Read More4 1
- If not looking for long term then its Ok Ok!!!Features : - find me key, mobile/purse holder, height adjustment. Issues :- After 2 years of using getting issue with starting bike. after done with servicing regularly.3
- Cool and ossum lookIssue scooty and it ready to run likes an jet without sound
- View All Mahindra Gusto 125 Reviews
Mahindra Gusto 125 Mileage
The ARAI claimed mileage of Mahindra Gusto 125 is 55 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 55 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Mahindra Gusto 125 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, M-TEC Engine |
| Displacement | 124.6 cc |
| Max Torque | 10 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Ignition | Digital CDI |
| Gear Box | CVT |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | No |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Fuel Gauge | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Additional Features | Remote Flip Key |
| Carry Hook | Yes |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 50 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 711 mm |
| Length | 1825 mm |
| Height | 1188 mm |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1275 mm |
| Kerb Weight | 120 Kg |
| Seat height | 770 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen with LED Pilot Lamps |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Projector Headlights | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | LED Pilot Lamps |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 80 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.7 PS@ 7000 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic with Air Spring |
| Suspension Rear | Coil Type, Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-12 inch, Rear :-12 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 40,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Mahindra Gusto 125 Questions & answers
A) Mahindra Gusto 125 has been discontinued and no longer available for sale in the... Read More
A) We would suggest you to get in touch with the nearest authorised service center ... Read More
Mahindra Gusto 125 Latest Updates
February 3, 2016: Mahindra Two-wheelers has been doing hard work to improve its image in the two-wheeler industry. On the same lines, the company had rolled out the 125cc Gusto. The new 125cc Gusto equipped with a 124. 6cc, 4-stroke engine that generates a maximum power of 8. 6bhp and the peak torque of 10Nm. Once launched, Gusto will lock horns with the segment leaders like Honda Activa 125 and Suzuki Access 125. In terms of design, the scooter is a replica of its younger sibling, the 110cc Gusto.

