Hyosung GT300R
Hyosung GT300R Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| GT300R ABS 275 cc DISCONTINUED | โน3,20,000 | ย |
Explore Similar Bikes
TVS Apache RR 310Rs.2,59,490* Onwards
TVS Apache RTR 310Rs.2,22,740* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs.2,03,214* Onwards
Bajaj Pulsar NS400ZRs.1,93,898* Onwards
KTM Duke 390Rs.3,39,001* Onwards
KTM 250 DukeRs.2,17,400* Onwards
BMW G 310 RRRs.2,85,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs.3,17,000* Onwards
Hyosung GT300R Key Specs & Features
| Engine | 275 cc |
| Power | 27.62 PS |
| Torque | 23.5 NM |
| Kerb Weight | 178 Kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Hyosung is gearing up to introduce its new machine, GT300R to the Indian market mid-2016 though it has already been revealed at the 73rd EICMA and received a lot of appreciation from the public.
Powering the bike is 275cc, 75-degree V-twin engine that is linked to a 5-speed constant mesh gearbox. The mill develops a maximum power of 27.6 bhp at 10500 rpm along with 23.5 Nm of torque at 7000 rpm.
Talking about the looks, the bike gets sharp and edgy front end that features twin headlamp section. This fully faired machine also have GTR written on the front fairing. The twin rear view mirrors are fitted impressively on the front visor. It has also been equipped with a fuel tank of 15 liters capacity and sports a well-cushioned split seat and enlarged as well for better comfort to the pillion. Coming to the rear, the bike will feature an LED tail lamp and the clear lens turn indicators are mounted over the rear fender.
GT300R runs on the 110/70/R17 front and 150/60/R17 rear MRF tubeless tyres that are fitted over stylish alloy wheels. This machine will be equipped with 300 mm front disc brake and 230 mm disc brake at the rear same as GT250R. The bike will also sport an Anti-Lock Braking System (ABS) as a standard. The suspension system includes 41 mm USD telescopic fork up front and mono shock unit at the rear.
Hyosung GT300R Videos
00:03:15DSK Hyosung : GD450, GT300R, GV300 : First Look : PowerDriftAug 15, 201875.86k ViewsBy BikeDekho
Hyosung GT300R User Reviews
- All (1)
- Looks (1)
- Latest
- Awesome bike I have ever seenThis bike is awesome and very fast and also looks very beautiful. I always love to ride this bike.
- View All Hyosung GT300R Reviews
Hyosung GT300R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Oil Cooled, DOHC, 75-Degree V-Twin, 8-Valve |
| Displacement | 275 cc |
| Max Torque | 23.5 NM @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet-Multiplate |
| Gear Box | 5 SPeed |
| Bore | 57 mm |
| Stroke | 53.8 mm |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 2090 mm |
| Height | 1130 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Saddle Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1435 mm |
| Kerb Weight | 178 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm, Disc |
| Rear Brake Diameter | 230 mm, Disc |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 27.62 bhp @ 10500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 41mm Upside Down Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Swing Arm with Progressive Linkage, Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70 R17 54S, Rear :-150/60 R17 66S |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Hyosung GT300R Latest Updates
January 6, 2016: The Korean manufacturer, Hyosung showcased its new products GT300R and GT650R in 2015 EICMA and now the bikes are all set to touch the Indian shores. Both the machines will be available for sale in the market by mid-2016. Of the two, GT300R will replace the existing Hyosung GT250R and is expected to be priced at around Rs. 3. 5 to 4 lac. This bike will be competing well with Kawasaki Ninja 300, KTM RC 390 and Yamaha R3.
