Harley Davidson Low Rider
Harley Davidson Low Rider Price
The following details are indicative and subject to change.
| Low Rider STD 15 kmpl1745 cc DISCONTINUED | ₹13,69,000 | |
| Low Rider BS6 1868 cc DISCONTINUED | ₹13,75,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.13,28,000* Onwards
Rs.10,24,700* Onwards
Rs.11,85,000* Onwards
Rs.18,05,000* Onwards
Rs.13,83,800* Onwards
Rs.9,45,000* Onwards
Rs.15,99,000* Onwards
Rs.14,09,000* Onwards
Harley Davidson Low Rider Key Specs & Features
| Engine | 1745 cc |
| Power | NA |
| Torque | 144 Nm |
| Mileage | 15 kmpl |
| Kerb Weight | 305 kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Harley Davidson Low Rider Colours
Harley Davidson Low Rider is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Billiard Red
Billiard Blue
Vivid Black
Billiard Blue
White Pearl
Vivid Black
Billiard Red
Harley Davidson Low Rider Gallery
Harley Davidson Low Rider has 11 images, view picture gallery of Low Rider which includes 360 view of Bikes.
Harley Davidson Low Rider Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley Davidson Low Rider is 15 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 15 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley Davidson Low Rider Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight® 107 |
| Displacement | 1745 cc |
| Max Torque | 144 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | NA |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 100 mm |
| Stroke | 111.1 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 15 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 4.94s |
| Quarter Mile | 13.56 s @159.64 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 3.20s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 3.91s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.72m |
| Braking (80-0 Kmph) | 30.14m |
| Braking (100-0 Kmph) | 49.03m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2360 mm |
| Fuel Capacity | 19.1 L |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1630 mm |
| Dry Weight | 287 kg |
| Kerb Weight | 305 kg |
| Seat height | 680 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 4.94s |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | NA |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/90-B19, Rear :- 180/70-B16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminum |
| Frame | Dual Cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Harley Davidson Low Rider Questions & answers
A) As of now, there is no information available from the brand's end regarding the ... Read More
Harley Davidson Low Rider Latest Updates
Harley-Davidson's website has been updated with the 2020 Low Rider which is now BS6-compliant. Priced at Rs 13. 75 lakh, it is Rs 6,000 more expensive than its BS4 counterpart. Torque and weight have remained unchanged. H-D dealers are accepting phone bookings for the 2020 Low Rider.
The Harley-Davidson Softail Low Rider's design draws inspiration from custom choppers from the 70s. It features a 19. 1-litre fuel tank that also houses a semi-digital instrument console and an analogue tachometer placed in the middle. It also gets a chrome finish crest sitting atop the headlight, an all-LED headlamp and a 2-by-1 shotgun-style exhaust.
The highlight of the H-D Low Rider are its 19-inch front and 16-inch rear ‘Radiate’ cast aluminium wheels that give it a Roadster kind of appeal. The Low Rider is currently available in four colour options - red, black, blue and white.
Except for the Fat Boy Anniversary Edition, all other cruisers from the Softail range sold in India, except get Harley-Davidson’s all-new 107 Milwaukee-Eight engine. This 45-degree, 1745cc, V-Twin engine produces 144Nm of torque. The new Low Rider is easily one of sportiest motorcycle in the Softail range after the Fat Bob thanks to the much lighter frame, making it more agile than ever. The suspension setup includes Showa Dual Bending Valve front forks and a rear monoshock unit. Braking is managed by an ABS equipped single disc at both ends.
The Low Rider is priced at Rs 12. 99 lakh, which is Rs 98,000 more than the Street Bob. It competes against the Triumph Thunderbird Storm (Rs 14. 45 lakh) and the Indian Chief Dark Horse (Rs 18. 81 lakh) (all prices ex-showroom).
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards


