
Fujiyama Ozone All Specifications & Features
The Fujiyama Ozone is powered by 3.7 kW BLDC Motor. The Fujiyama Ozone takes 5 Hr to get fully charged its 2.05 Kwh battery . The Price of Fujiyama Ozone starts at Rs 79,999 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.79,999*
EMI starts from ₹2,464
Fujiyama Ozone Specifications
| Motor Power | 3.7 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Fujiyama Ozone Features
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Seat Height | 795 mm |
What’s Included with Fujiyama Ozone
| Battery Warranty | 3 Years |
Fujiyama Ozone Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 1600 |
| Motor Power | 3.7 kW |
| Starting | Remote Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Sports |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1175 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 Kg |
| Additional Storage | Yes |
| Seat height | 795 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Continious Power | 1600 |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.05 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Tested Range | 140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual Tube Spring |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of Ozone Alternatives


- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE





Comfort User Reviews of Fujiyama Ozone
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Headlamp (1)
- Seat (1)
- Legroom (1)
- Latest
- A very stylish and premium scooterFujiyama Ozone is a very stylish and premium e-scooter with unique designs and features. This scooters can be used for wonderfully comfortable rides of riding for two with its spacious seat and legroom. Headlamps, DRLs, and its unique tail lamp make the vehicle charm. Within a budget of Rs 1 lakh, it is ideal for city rides in less than 80 km.Read More
- View All Fujiyama Ozone Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Fujiyama Ozone Colours
Fujiyama Ozone is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Fujiyama Ozone Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Fujiyama Ozone?
A) The max speed of Fujiyama Ozone is 70 km/Hr.
Q) What is the battery type of Fujiyama Ozone?
A) Fujiyama Ozone uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Fujiyama Ozone?
A) Fujiyama Ozone comes with 1 color options - Blue.
Q) What is the seat height of Fujiyama Ozone?
A) The sear height of Fujiyama Ozone is 795 mm.
Q) What is the service cost of Fujiyama Ozone?
By Bikedekho Experts on 10 Nov 2023
A) For this, we would suggest you visit the nearest authorized service centre of ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Fujiyama Ozone Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Fujiyama Two Wheelers
Fujiyama Spectra ProRs 54,384* Onwards
Fujiyama SpectraRs 51,528* Onwards
Fujiyama OzoneRs 79,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience