8 Images
1 Colours
Elecson Fat Tyre 7.5Ah
Be the first one Review and win ₹5000
Rs.38,277*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,200
Don't miss out on the best offers this April
Key Specs & Features of Fat Tyre 7.5 Ah
| Battery Capacity | 0.27 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 350 W |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Fuel Type | Electric |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
View Specs and Features
Elecson Fat Tyre 7.5Ah Latest Updates
Elecson Fat Tyre 7.5Ah Price: The price of the Elecson Fat Tyre 7.5Ah in Delhi is Rs 38,277 (Ex-showroom). To know more about the Elecson Fat Tyre 7.5Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Elecson Fat Tyre 7.5Ah Colours: This variant is available in 1 colours: Black.
Elecson Fat Tyre 7.5Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Vida VX2 Go BaaS, which is priced at Rs 48,186, Green Udaan 30kms, which is priced at Rs 27,362 and Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032.
Elecson Fat Tyre 7.5Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.38,277 |
| Bike Insurance | Rs.3,087 |
| On-Road Price in delhi | Rs.41,364 |
Base Variant
Elecson Fat Tyre Colours
Elecson Fat Tyre 7.5Ah is available in the following colours in India. View all Fat Tyre 7.5 Ah , Fat Tyre 10 Ah images with different colour options on BikeDekho.
Black
Elecson Fat Tyre 7.5Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 350 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.27 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front Suspension 100 mm Travel |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheel Size | Front :-660.4 mm,Rear :-660.4 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Aerodynamic 26.5” MTB Steel Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Variants of Elecson Fat Tyre
Elecson Fat Tyre 7.5Ah Images
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Fat Tyre Competitors
Rs.44,990* Onwards
Rs.24,499* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,200
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Fat Tyre Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
