8 Images
1 Colours
Elecson Fat Tyre 10 Ah
Be the first one Review and win ₹5000
Rs.40,277*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,266
Don't miss out on the best offers this May
Key Specs & Features of Fat Tyre 10 Ah
| Battery Capacity | 0.36 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 350 W |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Fuel Type | Electric |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
View Specs and Features
Elecson Fat Tyre 10 Ah Latest Updates
Elecson Fat Tyre 10 Ah Price: The price of the Elecson Fat Tyre 10 Ah in Delhi is Rs 40,277 (Ex-showroom). To know more about the Elecson Fat Tyre 10 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Elecson Fat Tyre 10 Ah Colours: This variant is available in 1 colours: Black.
Elecson Fat Tyre 10 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Green Udaan 30kms, which is priced at Rs 27,362, Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318 and Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032.
Elecson Fat Tyre 10 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.40,277 |
| Bike Insurance | Rs.3,119 |
| On-Road Price in delhi | Rs.43,396 |
Top Variant
Elecson Fat Tyre Colours
Elecson Fat Tyre 10 Ah is available in the following colours in India. View all Fat Tyre 7.5 Ah , Fat Tyre 10 Ah images with different colour options on BikeDekho.
Black
Elecson Fat Tyre 10 Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 350 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.36 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front Suspension 100 mm Travel |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheel Size | Front :-660.4 mm,Rear :-660.4 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Aerodynamic 26.5” MTB Steel Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Variants of Elecson Fat Tyre
Elecson Fat Tyre 10 Ah Images
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,33,490* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Elecson Fat Tyre Competitors
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Users Also Viewed
- Elecson Fat Tyre
- Specifications
- Bikes Loan EMI
More Bike Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,266
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Fat Tyre Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
