15 Images
3 Colours
Sprinto Big Battery
Key Specs & Features of Sprinto HS Big Battery
| Range | 120 km/charge |
| Battery Capacity | 2.52 Kwh |
| Kerb Weight | 100 kg |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Motor Power | 800 W |
| Motor | BLDC |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
Sprinto Big Battery Latest Updates
Sprinto Big Battery Price: The price of the Sprinto Big Battery in Delhi is Rs 97,000 (Ex-showroom). To know more about the Sprinto Big Battery images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Sprinto Big Battery Colours: This variant is available in 3 colours: Denim Blue,Ruby Red,Pearl White.
Sprinto Big Battery vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Bajaj Chetak C3001, which is priced at Rs 1,14,223, Vida VX2 Go 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,06,872 and TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650.
Sprinto Big Battery Price
| Ex-Showroom Price | Rs.97,000 |
| Bike Insurance | Rs.4,039 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,01,039 |
Sprinto HS Colours
Sprinto Big Battery is available in the following colours in India. View all Sprinto HS STD, Sprinto HS Big Battery images with different colour options on BikeDekho.
Denim Blue
Ruby Red
Pearl White
Sprinto HS Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 120 km/charge |
Sprinto Big Battery Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 800 W |
| Starting | Remote Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 60 V / 6 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 10 degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Find My Vehicle, Technical Part Failure Indication |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1820 mm |
| Height | 1100 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Kerb Weight | 100 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.52 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Compare Variants of Sprinto HS
Sprinto Big Battery Images
Sprinto Big Battery User Reviews
- All (1)
- Experience (1)
- Latest
- Very good experience.Very good experience. I have used it last 4 months claimed range 120 km but I observed 100 to 105+ km easly My daily travel us around 100 km daily.1
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Sprinto HS Competitors
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.1,04,999* Onwards
e-Sprinto Showrooms in Delhi
- New World Technologies LLP
94,Ground Floor, Main Road Village Adchini, Near Airtel Outlet, Delhi, 110001
Users Also Viewed
- Sprinto HS
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
