Cyborg Armour
Cyborg Armour Price
| Armour STD 90 km/Hr150 km/charge4-5 Hr | ₹1,84,999 |
Cyborg Armour Key Specs & Features
| Range | 150 km/charge |
| Battery Capacity | 3.24 Kwh |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tube |
- Braking Type Combine Braking System
- Charging Point
- Fast Charging
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Cruise Control
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Cyborg Armour comparison with similar Bikes
Cyborg Armour Rs.1,84,999* Onwards 3 Reviews | Rs.1,39,950* Onwards 370 Reviews | Rs.1,29,999* Onwards 52 Reviews | Rs.1,99,999* Onwards 43 Reviews | Rs.1,16,499* Onwards 11 Reviews | Rs.1,49,999* Onwards 126 Reviews | Rs.1,29,950* Onwards 22 Reviews | Rs.1,54,999* Onwards 12 Reviews | Rs.1,83,308* Onwards 27 Reviews |
| Riding Range150 km/charge | Riding Range150 km/charge | Riding Range160-200 km/charge | Riding Range316 km/charge | Riding Range140 km/charge | Riding Range187 km/charge | Riding Range80-150 km/charge | Riding Range109 km/charge | Riding Range172 km/charge |
| Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity4 Kwh | Battery Capacity8 Kwh | Battery Capacity3.4 Kwh | Battery Capacity4.4 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.97 Kwh | Battery Capacity5 Kwh |
| Power- | Power4.1 kW | Power5 kW | Power52 kW | Power7.5 kW | Power8 kW | Power3 kW | Power6.37 kW | Power11.5 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.7 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time4.5 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed90 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed154 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed100 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed105 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor170 Nm | Torque Motor- | Torque Motor105 Nm | Torque Motor- | Torque Motor52 Nm | Torque Motor- | Torque Motor45 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor Type- | Motor TypeIPMSM | Motor TypeMid Drive | Motor TypePMSM | Motor TypeInterior Permanent Magnet Synchronous Machine |
| Weight- | Weight115 kg | Weight- | Weight- | Weight143 kg | Weight- | Weight115 kg | Weight- | Weight168 Kg |
| Currently Viewing | Armour vs RV400 | Armour vs Ranger | Armour vs Roadster Pro | Armour vs Rorr EZ Sigma | Armour vs Rorr | Armour vs RV400 BRZ | Armour vs Ferrato Disruptor | Armour vs Aera |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Cyborg Armour Colours
Cyborg Armour is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Cyborg Armour Gallery
Cyborg Armour has 5 images, view picture gallery of Armour .
Cyborg Armour User Reviews
- All (3)
- Performance (2)
- Experience (1)
- Speed (1)
- Mileage (1)
- Comfort (1)
- Looks (1)
- More...
- Latest
- I purchase this bike.i purchase this bike. My experience is very amazing. and when I ride the bike for the first time that was actually a very amazing moment for me. The speed, the torque mileage. They all things are very budget friendly.Read More1
- The monsterI driven this bike from my friend . it's is good in performance and comfort. Only one time I ride this bike for a long trip and I am fan of the bike
- This bike Looking Very NiceThis bike looks very nice and this bike's performance is too good. When I ride, I feel too safe driving.4 8
- View All Cyborg Armour Reviews
Cyborg Armour Range
The ARAI claimed range of Cyborg Armour is 150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Cyborg Armour Specifications
Engine and Transmission
| Range (Eco Mode) | 150 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Ignition | Key less Ignition |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Charger Output | 15 amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Parking Mode, Riding Mode - Eco | Drive | Sports, Touch-Safe Battery, Weather Proof Battery, BMS Battery, Geo locate, Geo fence |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 780 mm |
| Length | 2250 mm |
| Height | 720 mm |
| Ground Clearance | 197 mm |
| Wheelbase | 1505 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 3s |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Capacity | 3.24 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time(0-100%) | 4-5 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Rear | dual , telescopic front fork |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Cyborg Armour Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) Follow the link and select your brand and city accordingly for dealership ... Read More
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Cyborg Armour Latest Updates
Cyborg Armour is an electric cruiser bike from the UP-based EV startup. It has the design of a traditional cruiser while offering a decent claimed range, and performance equivalent to a 125cc petrol-powered bike.
Cyborg Armour Price
The Cyborg Armour motorcycle is available in a single variant and comes in a striking Black colour. It is priced at around Rs 1. 85 lakh (ex-showroom).
Cyborg Armour Key Features
The Cyborg Armour's features a Bluetooth-connected digital instrument cluster with geolocate, geofence, and an anti-theft system. It also gets a USB charging port, 3 riding modes: Eco, Drive, and Sports, along with reverse mode, parking mode and cruise control.
The Cyborg Armour has a removable battery pack for added convenience. Furthermore, it also gets fake motorcycle sounds, which honestly a gimmick if you ask us.
Cyborg Armour Motor and Battery
The Cyborg Armour operates on a 72V, 3. 24 kWh lithium-ion battery pack linked to a hub motor. The electric cruiser comes with a 15A fast charger, which can charge it from 0 to 100 percent in 4-5 hours. The battery is easily portable, and is claimed to be weatherproof as well.
The Cyborg Armour gets a claimed top speed of 90kmph and can go from 0-40kmph in 3 seconds. In Eco Mode, the motorcycle offers a claimed range of up to 150km.
Cyborg Armour Suspension and Brakes
The Cyborg Armour uses a telescopic fork and dual rear shock absorbers. It comes to a halt via a front disc and a rear disc. The e-bike rolls on 17-inch alloy wheels at both ends with 110-section front and 140-section rear tubeless tyres. The Cyborg Armour has a seat height of 720mm for the rider and a higher setting of 820mm for the pillion.
Cyborg Armour Rivals
The closest rival to the Cyborg Armour is the Komaki Ranger. However, if one is open to buying petrol-powered bikes in a similar price range, models to consider could be TVS Ronin and Royal Enfield Hunter 350.
Similar Bikes Like Cyborg Armour
Rs.1,51,999* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Rs.1,45,999* Onwards
Cyborg Armour Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,90,271* |
| Ghaziabad | Rs.1,90,271* |
| New Delhi | Rs.1,90,271* |
| Noida | Rs.1,90,271* |
| Muradnagar | Rs.1,90,271* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,90,271* |
| Mumbai | Rs.1,90,271* |
| Pune | Rs.1,90,271* |
| Hyderabad | Rs.1,90,271* |
| Chennai | Rs.1,90,271* |
Trending Cyborg Bikes
Cyborg AvantRs 94,999* Onwards

