
View All Images
Crayon Zeez
Rs.51,760
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,576
Don't miss out on the best offers this May
Crayon Zeez Price
The price of Crayon Zeez in India starts at Rs. 51,760 and goes upto Rs. 64,075. Crayon Zeez comes with 2 variants.
| Zeez VRLA 25 km/Hr | ₹51,760 | ||
| Zeez Lithium-ion 25 km/Hr | ₹64,075 |
Crayon Zeez Key Specs & Features
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Console | Digital |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Crayon Zeez comparison with similar Scooters
Crayon Zeez Rs.51,760* Onwards 2 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.34,999* Onwards 193 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.53,017* Onwards 4 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews |
| Riding Range- | Riding Range55 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity- | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.44 Kwh |
| Power250 W | Power250 W | Power- | Power3 kW | Power2.2 kW | Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W |
| Charging Time- | Charging Time6-8 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time5.3 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight71.4 kg |
| Currently Viewing | Zeez vs Rubie | Zeez vs X One | Zeez vs S1 Z | Zeez vs E Luna | Zeez vs Wynn | Zeez vs Flash | Zeez vs Eeva | Zeez vs Reo |
Crayon Zeez Gallery
Crayon Zeez has 6 images, view picture gallery of Zeez .
Crayon Zeez User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (2)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Parts (1)
- Latest
- Perfect for commuting around the cityCrayon Zeez will be your companion for everyday running. This two wheeler is perfect for commuting around the city thanks to its stylish looks, best in class mileage and extremely low running costs. Some of the features like geo tagging and USB charging really come in handy. One of the impressive things is that it has a zero down payment option and trees are planted on every sale as part of an eco-friendly initiative. With a Lithium Ion battery to its name, under the price, the Zeez stands out as a wise and sustainable alternative to conventional scooters.Read More1
- Good product & nice scooterLooking is nice scooter is ok fine good product hshsnsbz zhsjsjs s susiaj susiajaja dhshshbd shsjsjsj
- View All Crayon Zeez Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
Crayon Zeez Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Geo Tagging |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1100 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Crayon Zeez Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) Does Crayon Zeez need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Crayon Zeez.
Q) What is the top speed of Crayon Zeez?
A) Top speed of Crayon Zeez is 25 km/Hr.
Q) When will the Crayon Zeez launch?
A) The Crayon Zeez was launched on Nov, 2019
Q) What is the exact Height of Crayon Zeez?
A) The height of Crayon Zeez is 1100 mm
Q) What will be the lowest down payment for Crayon Zeez?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What will be the monthly EMI for Crayon Zeez?
A) EMIs or Equated Monthly Installments refer to the monthly payments you make to the lender to ...
Q) What will be the interest rate for Crayon Zeez?
A) The interest rate for Crayon Zeez primarily depends on the principal amount and tenure of the ...
Q) What is the range?
By Bikedekho Experts on 7 Jun 2022
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding this, we ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Is it worth buying?
By Dillip on 28 Dec 2020
A) If you are looking for a budget electric scooter with low speed, optimum motor, ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Does Crayon Motors Zeez requires license to ride?
By Bikedekho Experts on 29 Jan 2020
A) Any electric scooter/bike having a motor power of 125 and above, requires a ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How is the bike charged? Is the battery detachable? How long does it to charge the entire battery
By Bikedekho Experts on 25 Jan 2020
A) Crayon Motors Zeez takes around 6-8 hrs to get fully charged. The vehicle is ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the single charge range of Crayon Motors Zeez?
By Bikedekho Experts on 15 Dec 2019
A) Crayon Motors Zeez e-scooter has a range of 70km in a single charge.
Reply on this answerView all Answer
Questions
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Crayon Zeez Summary
The Crayon Zeez is an electric scooter, available in 2 variants, at a starting price of Rs 51,760.The Zeez comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear.
Similar Scooters Like Crayon Zeez
Rs.56,709* Onwards
Rs.55,999* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.57,999* Onwards
Rs.51,741* Onwards
Rs.45,900* Onwards
Rs.56,000* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.48,256* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,576Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Crayon Zeez Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.55,050* |
| Ghaziabad | Rs.55,050* |
| New Delhi | Rs.55,050* |
| Noida | Rs.55,050* |
| Muradnagar | Rs.55,050* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.55,065* |
| Mumbai | Rs.55,065* |
| Pune | Rs.55,065* |
| Hyderabad | Rs.55,065* |
| Chennai | Rs.55,065* |
Trending Crayon Motors Scooters
Crayon Motors EnvyRs 58,307* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience