18 Images
2 Colours

BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red
Key Specs & Features of Gold Star Highland Green And Insignia Red
| Engine | 652 cc |
| Power | 45.62 PS |
| Torque | 55 Nm |
| Mileage | 25 kmpl |
| Kerb Weight | 201 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Tripmeter Analogue
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Latest Updates
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Price: The price of the BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red in Delhi is Rs 3,34,950 (Ex-showroom). To know more about the BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red mileage : It returns a certified mileage of 25 kmpl.
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Colours: This variant is available in 2 colours: Highland Green,Insignia Red.
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Engine and Transmission: It is powered by 652 cc engine and puts a power of 45.62 PS . Torque remains at 55 Nm .
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Guerrilla 450 Dash Twilight Blue, which is priced at Rs 2,90,303, Royal Enfield Super Meteor 650 Astral, which is priced at Rs 4,57,832 and Royal Enfield Shotgun 650 Sheet Metal Grey, which is priced at Rs 4,55,937.
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Price
| Ex-Showroom Price | Rs.3,34,950 |
| RTO | Rs.26,796 |
| Bike Insurance | Rs.22,719 |
| On-Road Price in delhi | Rs.3,84,465 |
BSA Gold Star Colours
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red is available in the following colours in India. View all Gold Star Midnight Black And Down Silver, Gold Star Highland Green And Insignia Red, Gold Star Shadow Black, Gold Star Legacy Edition - Sheen Silver images with different colour options on BikeDekho.
Highland Green
Insignia Red
BSA Gold Star Mileage
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red gives a mileage of 25 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 25 kmpl |
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, Single Cylinder, DOHC, 4 Valves, Twin Spark Plugs |
| Displacement | 652 cc |
| Max Torque | 55 Nm @ 4000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 100 mm |
| Stroke | 83 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel Gauge | Analog |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 25 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Street Bikes, Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 12 L |
| Wheelbase | 1425 mm |
| Kerb Weight | 201 kg |
| Seat height | 782 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 255 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 160 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 45.62 PS @ 6500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 11.2AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic forks 41mm |
| Suspension Rear | Twin shock absorbers with 5-step adjustable preload |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-18 Rear :-150/70-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 4 Years or 50,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
Compare Variants of BSA Gold Star
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red Images and Videos
- Images
- Videos
Is the BSA Gold Star 650 Worth ?2.99 Lakh in 2024? | PowerDrift
BSA Gold Star 650 -- Launched in India! | All you need to know | QuickEase | PowerDrift
Upcoming Motorcycles in 2023 | Bajaj-Triumph Scrambler, KTM Duke, TVS iQube ST & More | PowerDrift
BSA Gold Star: Spotted | Retro looks, modern features, aur aaj tak ka sabse bada engine! | Bikedekho
BSA Gold Star Highland Green And Insignia Red User Reviews
- All (13)
- Performance (4)
- Looks (4)
- Comfort (3)
- Price (3)
- Engine (2)
- Speed (2)
- More...
- Latest
- Great bikeBought this bike 6 months ago and done almost 9000km and the bike is running smooth did a little little bit of modification to exhaust now it sounds better than the re650’s. Good performance, very comfortable mileage is not good but enough for a 650cc motorcycle, if anyone is looking for re 650 i would recommend do take a test ride of goldstar you will not regretRead More4 2
- Very good bikeThe performance will be just like the classic 650. Even though It has an upward riding position, it's still a comfortable bike. Cannot tell until I know the real price from my area because what I see online isn't always real style and design-wise this would be the coolest bike ever made in India.Read More2
- Battery issue and pathetic serviceBattery issue and pathetic service quality. Vehicle stopped inbetween as battery discharge while running. Unreliable vehicle without proper service back up. After the vehicle got serviced from the authorised service station, same issue occured again. No quality in serviceRead More3 2
- Legend RebornSimply Superb . Cannot wait to own my baby. As a child only dreamt of owning British bikes like the Bsa Goldstar and now reality I not that far.1 3
- It's aal things are niceIt's aal things are nice and it's performance was osm and it's speeds makes you a better feelings and you feel comfort1
- Nice coootVery good bike byutifuii color vry nice bike wonder full colour nice bike nice colour so very very nice1
- Heading To The Life.Good Feeling And Performing Enging, Reliable In Daily Life.All Apart BSA Is A Brand That Has Been Dacedes Of Engeneering To Bikes As Well As Cycles.1
- I mostly like the designI mostly like the design of the bike and millage is also very appreciated and the price of vehicle is very good2
- Wow super cafe recer bike look goodWow best cafe recer bike look good good milege good face look like a wow super nice big engine best speed1
- Iam very satisfiedThis bike his my dream so iam very satisfied this bike this bike looks very classic and compared to royal enfeld bike looks very amezing1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,90,981* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
BSA Gold Star Competitors
Rs.2,49,194* Onwards
Rs.4,02,965* Onwards
Rs.3,98,017* Onwards
Rs.2,35,000* Onwards
Rs.3,64,856* Onwards
BSA Gold Star News
BSA Showrooms in Delhi
- Asco Motors - Patparganj
Plot No 80, Patparganj Industrial Area,Nearby Tata Motors Car Showroom, Delhi, 110092
- Aaryan Motors - Chand Bagh Colony
D-2 G/F Kh.No-115/185/2 Gali No-1 Main Wazirabad Road Chand Bagh Colony Near Tvs Motor, Delhi, 110094
- Khandelwal Motorcraft - Rani Jhansi
Shop No 65, Ground Floor, Rani Jhansi Road,Opposite Jhandewalan, Delhi, 110055
- Flypeaks.Com Pvt Ltd - Pitampura
A-15, Saraswati Vihar, Outer Ring Road, Delhi, 110001
- Swati Motors - Dlf South
DSC 126/127, A-1, Saket, District Centre, Pushp Vihar, Nearby District Court, Delhi, 110017
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending BSA Bikes
- Popular
- Upcoming
