BMW S 1000 XR (2017-2020)
BMW S 1000 XR (2017-2020) Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| S 1000 XR (2017-2020) STD 200 kmph999 cc DISCONTINUED | โน17,90,000 | ย |
| S 1000 XR (2017-2020) Pro 200 kmph999 cc DISCONTINUED | โน20,50,000 | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.23,50,000* Onwards
Rs.16,00,000* Onwards
BMW S 1000 XR (2017-2020) Key Specs & Features
| Engine | 999 cc |
| Power | 165 PS |
| Torque | 114 Nm |
| Kerb Weight | 228 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes Rain,Road
- Adjustable Windshield
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The BMW S 1000 XR is designed to be a power-packed sporty tourer with comfortable ergonomics. The characteristic asymmetric headlights dominate the beak-like front, with a large windscreen up top. The ergonomics are upright for optimum comfort over long distances. This motorcycle employs a 999cc, in-line 4-cylinder, liquid-cooled heart that’s good for 164.5PS at 11,000rpm, and 114Nm at 9250rpm. The 6-speed transmission with anti-hopping clutch is mechanically controlled. It gets electronic nannies such as ‘Rain’ and ‘Road’ riding modes along with Automatic Stability Control (ASC). BMW Motorrad also offers ‘Dynamic’ and ‘Touring’ equipment packages to make your motorcycle even more versatile.
BMW S 1000 XR (2017-2020) Colours
BMW S 1000 XR (2017-2020) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Ocean Blue Metallic Matte
Light White Racing Blue Metallic Racing Red
Racing Red
BMW S 1000 XR (2017-2020) Gallery
BMW S 1000 XR (2017-2020) has 14 images, view picture gallery of S 1000 XR (2017-2020) .
BMW S 1000 XR (2017-2020) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder, 4-Stroke, DOHC |
| Displacement | 999 cc |
| Max Torque | 114 Nm @ 9250 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid and Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 49.7 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Automatic Stability Control, BMW Motorrad Integral ABS, Electronic Immobiliser, Power Socket, Wind Screen Adjustable, Anti-Hopping Clutch, Storage Compartment |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 940 mm |
| Length | 2183 mm |
| Height | 1408 mm |
| Fuel Capacity | 20 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Wheelbase | 1548 mm |
| Kerb Weight | 228 kg |
| Total Weight | 444 kg |
| Load Carrying Capacity | 216 kg |
| Seat height | 840 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Alternator | 486 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 165 PS @ 11000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down telescopic fork compression and rebound stage adjustable |
| Suspension Rear | Aluminium double-sided swing-arm, central spring strut, adjustable rebound-stage damping |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-190/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast aluminium |
| Frame | Aluminium composite bridge frame, partially self-supporting engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
BMW S 1000 XR (2017-2020) Latest Updates
June 13, 2018: The BMW S 1000 XR is designed to be a power-packed sporty tourer with comfortable ergonomics. The characteristic asymmetric headlights dominate the beak-like front, with a large windscreen up top. The ergonomics are upright for optimum comfort over long distances. This motorcycle employs a 999cc, in-line 4-cylinder, liquid-cooled heart that’s good for 164. 5PS at 11,000rpm, and 114Nm at 9250rpm. The 6-speed transmission with anti-hopping clutch is mechanically controlled. It gets electronic nannies such as ‘Rain’ and ‘Road’ riding modes along with Automatic Stability Control (ASC). BMW Motorrad also offers ‘Dynamic’ and ‘Touring’ equipment packages to make your motorcycle even more versatile.
BMW S 1000 XR (2017-2020) Brochure
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,50,000* Onwards


