Discontinued on May, 2020
BMW R NineT Scrambler BS4
Rs.15,90,000*
Last recorded price in 2020 Delhi
Latest BMW Bike was launched on April 2026
BMW R NineT Scrambler BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| R NineT Scrambler BS4 STD BS4 200 kmph16 kmpl1170 cc DISCONTINUED | ₹15,90,000 |
BMW R NineT Scrambler BS4 Key Specs & Features
| Engine | 1170 cc |
| Power | 110.1 PS |
| Torque | 116 Nm |
| Mileage | 16 kmpl |
| Kerb Weight | 220 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
BMW R NineT Scrambler BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW R NineT Scrambler BS4 is 16 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 16 kmpl |
BMW R NineT Scrambler BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Flat Twin Cylinder, 4-Stroke, Four Radially Aligned Valves Per Cylinder, DOHC |
| Displacement | 1170 cc |
| Max Torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air and Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Single Dry Plate Clutch, Hydraulically Operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Additional Features | BMW Motorrad ABS, BMW Motorrad Paralever, Steering stabilizer, Electronic Immobiliser, One-Key for all locks, Handbrake Lever and Clutch Lever Adjustable |
| Carry Hook | No |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 16 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 870 mm |
| Length | 2175 mm |
| Height | 1330 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Fuel Reserve | 3.5 L |
| Wheelbase | 1527 mm |
| Dry Weight | 210 kg |
| Kerb Weight | 220 kg |
| Total Weight | 430 Kg |
| Load Carrying Capacity | 210 kg |
| Seat height | 820 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Alternator | 720 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 110.1 PS @ 7750 rpm |
| Drive Type | Shaft drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic forks with 43 mm fixed-tube diameter |
| Suspension Rear | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload steplessly adjustable by hook wrench, rebound-stage damping adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-R19 Rear :-170/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke cast wheels |
| Frame | Three-section frame consisting of one front and two rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, removable pillion frame for single ride use |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,50,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

