BMW R NineT Scrambler
BMW R NineT Scrambler Price
The following details are indicative and subject to change.
| R NineT Scrambler STD 200 kmph19.6 kmpl1170 cc DISCONTINUED | NA |
BMW R NineT Scrambler Key Specs & Features
| Engine | 1170 cc |
| Power | 108.77 PS |
| Torque | 116 Nm |
| Mileage | 19.6 kmpl |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Riding Modes
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The BMW R nineT comes under the German marque’s heritage model range. Classic air-cooled boxer engine, circular headlamp, knobby tyres, off-road friendly ergonomics, and the high-set dual exhaust give the motorcycle a proper scrambler look. The 1170cc, twin-cylinder, air-cooled boxer engine with oil-cooler gives out 110PS at 7750rpm, and 116Nm at 6000rpm. A six-speed transmission transfers the power to the wheel via a shaft drive. The steel tank can hold 17 litres of fuel, which is ideal for long trail/ highway rides.
The R nineT rides on 43mm front telescopic forks and an adjustable BMW Paralever monoshock at the rear. Further augmenting its off-road capability are the 19-inch front and the 17-inch rear alloy wheels shod with 120 and 170-section tyre respectively. Standard ABS and Automatic Stability Control (ASC) keep things in check when pushing the bike to its limits. The Triumph Street Scrambler and the Ducati Scrambler are some of the main rivals for this motorcycle in the Indian market.
BMW R NineT Scrambler Colours
BMW R NineT Scrambler is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Granite Grey Metallic
Option 719 Black Storm Metallic Racing Red
Kalamata Metallic Matt
Option 719 Cosmic Blue Metallic Light Whight Uni
BMW R NineT Scrambler Gallery
BMW R NineT Scrambler has 11 images, view picture gallery of R NineT Scrambler .
BMW R NineT Scrambler User Reviews
- All (1)
- Latest
- Scrambler R NineT first lookThis bike is just amazing, gives you a complete blend of morden and Retro although R nineT is my dream bike and when I saw this back in real that moment was just awesome.
- View All BMW R NineT Scrambler Reviews
BMW R NineT Scrambler Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW R NineT Scrambler is 19.6 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 19.6 kmpl |
BMW R NineT Scrambler Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air/oil-cooled two-cylinder, four-stroke boxer engine with two camshafts and four radially arranged valves per cylinder as well as central counterbalance shaft |
| Displacement | 1170 cc |
| Max Torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air & Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | ABS Pro, Automatic Stability Control |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 19.6 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 865 mm |
| Length | 2175 mm |
| Height | 1330 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Fuel Reserve | 3.5 L |
| Wheelbase | 1527 mm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Total Weight | 430 Kg |
| Load Carrying Capacity | 207 kg |
| Seat height | 820 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Alternator | Three-phase alternator with 720 Watt nominal power |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 108.77 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Shaft drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic forks with 43 mm fixed-tube diameter |
| Suspension Rear | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload steplessly adjustable by hook wrench, rebound-stage damping adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-R19 Rear :-170/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Alloy Wheels |
| Frame | Three-section frame consisting of one front and two rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, removeable pillion frame for single ride use |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
BMW R NineT Scrambler Latest Updates
BMW Motorrad has launched the R nineT Scrambler BS6 in India. Priced at Rs 16,75,000 (ex-showroom India), the bike is dearer by Rs 85,000 over its BS4 predecessor.
The BMW R nineT Scrambler uses the same engine as the BMW R nineT. In its BS6 guise, the motor makes 1PS less, at 109PS. That said, the peak torque is the same at 116Nm. The engine is mated to a 6-speed transmission with a shaft final drive. There are two riding modes offered as standard: Rain and Road. BMW also offers a Dirt mode, spoke wheels and offroad tyres as optional fitments.
The bike employs a telescopic front fork and a rear Paralever suspension. It comes with a larger 19-inch front and a smaller rear 17-inch alloy wheels wrapped with knobby tyres. In terms of rivals, the BMW R nineT Scrambler competes against the Ducati Scrambler 1100 Dark Pro, which offers more sophisticated electronics and underpinnings while being Rs 5. 76 lakh cheaper.
BMW R NineT Scrambler Brochure
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,50,000* Onwards


