Discontinued on Apr, 2020
BMW R nineT BS4
Rs.17,80,000*
Last recorded price in 2020 Delhi
Latest BMW Bike was launched on March 2026
BMW R nineT BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| BMW R nineT BS4 STD BS4 200 kmph16 kmpl1170 cc DISCONTINUED | โน17,80,000 | ย |
Explore Similar Bikes
BMW R 12 nineTRs.23,00,000* Onwards
BMW R nineT BS4 Key Specs & Features
| Engine | 1170 cc |
| Power | 110.1 PS |
| Torque | 116 Nm |
| Mileage | 16 kmpl |
| Kerb Weight | 222 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
BMW R nineT BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW R nineT BS4 is 16 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 16 kmpl |
BMW R nineT BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, Four Radially Aligned Valves Per Cylinder, DOHC |
| Displacement | 1170 cc |
| Max Torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air and Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically operated single-disc dry clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | BMW Motorrad ABS, BMW Motorrad Paralever, Electric Immobiliser, Power Socket, On Board Computer, Toolkit, Hand Brake and Clutch Lever Adjustable, Carbon Filter |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Additional Features | BMW Motorrad ABS, BMW Motorrad Paralever, Electric Immobiliser, Power Socket, On Board Computer, Toolkit, Hand Brake and Clutch Lever Adjustable, Carbon Filter |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 16 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 900 mm |
| Length | 2110 mm |
| Height | 1240 mm |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Fuel Reserve | 3 L |
| Saddle Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1487 mm |
| Kerb Weight | 222 Kg |
| Total Weight | 430 kg |
| Load Carrying Capacity | 208 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Alternator | 720 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 110.1 PS @7750 rpm |
| Drive Type | Shaft drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down telescopic forks, 46 mm fixed-fork-tube diameter |
| Suspension Rear | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload fully adjustable by handwheel, adjustable rebound-stage damping |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Four-part frame concept with front frame and three-part rear frame, load-bearing engine-gearbox unit, rear-seat frame removeable for one-up riding |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience

