
BMW C 400 GT All Specifications & Features
The BMW C 400 GT is powered by a 350 cc Liquid Cooled engine which produces 33.99 PS @ 7500 rpm of power. It has a fuel tank of 12.8 L and a claimed mileage of 28.57 kmpl. The BMW C 400 GT starts at Rs 11,25,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
BMW C 400 GT Stand Out Features

The underseat storage offers 37.5litres capacity

The console looks quite premium & is easy to navigate

Gets ride-by-wire and keyless ignition
BMW C 400 GT Specifications
| Mileage (Overall) | 28.57 kmpl |
| Displacement | 350 cc |
| Engine Type | Water Cooled, Single Cylinder, Four Stroke Engine Featuring Four Valves Per Cylinder, Overhead Camshaft With Rocker And Wet-Sump Lubrication |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 33.99 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 35 Nm @ 5750 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 12.8 L |
| Fuel Type | Petrol |
BMW C 400 GT Features
| ABS | Single Channel |
| DRLs | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Keyless Ignition | Yes |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
What’s Included with BMW C 400 GT
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Roadside Assistance | Yes |
BMW C 400 GT App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
BMW C 400 GT Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Water Cooled, Single Cylinder, Four Stroke Engine Featuring Four Valves Per Cylinder, Overhead Camshaft With Rocker And Wet-Sump Lubrication |
| Displacement | 350 cc |
| Max Torque | 35 Nm @ 5750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Automatic Centrifugal |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 69.6 mm |
| Compression Ratio | 11.5: 1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4Â Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Dynamic Brake Control, Ride-By-Wire, Engine Drag Torque Control, Automatic Stability Control, ABS Pro |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 37.6 L |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Urban |
| Traction Control | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Dynamic Brake Control, Ride-By-Wire, Engine Drag Torque Control, Automatic Stability Control, ABS Pro |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 28.57 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 835 mm |
| Length | 2210 mm |
| Height | 1500 mm |
| Fuel Capacity | 12.8 L |
| Fuel Reserve | 3 L |
| Saddle Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1565 mm |
| Kerb Weight | 219 kg |
| Load Carrying Capacity | 206 kg |
| Additional Storage | 37.6 L |
| Front Storage Box | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Alternator | Permanent magnet alternator with 316 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 265 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 34.8 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 34.8 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 37.7 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 129 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 33.99 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Capacity | 12V / 9AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic fork, Travel - 110 mm |
| Suspension Rear | Aluminum twin-sided swingarm, double shock absorber, adjustable spring preload, Travel - 112 mm |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-15, Rear :-150/70-14 |
| Wheel Size | Front :-381 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Aluminum Cast Wheels |
| Frame | Steel bridge-type frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 6.5 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Specs of C 400 GT Alternatives
Comfort User Reviews of BMW C 400 GT
- All (6)
- Comfort (3)
- Mileage (3)
- Experience (2)
- Performance (2)
- Looks (2)
- Price (1)
- Latest
- Amazingg man❤️‍🩹It is a very nice scooter, I have driven it, it feels different and the mileage is also very good, it is comfortable.... This is my favorite scooter, it costs a little more money but in this money there are so many features and such a great experience, my first ride was quite great brother, BMW always hits hard bro💗Read More3
- Best scooterYou should buy this scooter it is one of the best scooter in this segment and its my guarantee that you will love it while driving and also it supports best comfort for an old age person and nice sitting posture also it is easy to use for every age category now if you will not buy it you will regretRead More
- My personal Review....to All buyersThe BMW C 400 Gt is a best combination of comfort and performence with a brand value like BMW , i personally loved it and i am Damm sure that U will also be satisfy by the BMW C 400 Gt.. it is a used by any age group person ...doesn't matter because it also looks cool thought....and the mileage is also great...U should prefer and buy it.Read More2
- View All BMW C 400 GT Reviews
BMW C 400 GT Colours
BMW C 400 GT is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
BMW C 400 GT Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The BMW C 400 GT has a seat height of 765 mm, providing a comfortable riding ... Read More
A) Yes! The BMW C 400 GT comes with Keyless Ride for ultimate convenience and a USB... Read More
A) The BMW C 400 GT comes packed with premium features like Connectivity Pro with a... Read More
A) The BMW C 400 GT is equipped with top-tier safety features, including ABS Pro, ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular BMW Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 02Rs 4,49,900* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards