Discontinued on Dec, 2011
Bajaj Aspire
Latest Bajaj Bike was launched on April 2026
Bajaj Aspire Price
The following details are indicative and subject to change.
| Aspire STD 111.6 cc DISCONTINUED | NA |
Bajaj Aspire Key Specs & Features
| Engine | 111.6 cc |
| Power | 7.7 PS |
| Torque | 8.1 Nm |
| Kerb Weight | 117 kg |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tube |
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Bajaj Aspire Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke |
| Displacement | 111.6 cc |
| Max Torque | 8.1 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Gear Box | 4 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 117 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 7.7 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | 5 STep Adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Bajaj Bikes
- Popular
- Upcoming
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

