12 Images
4 Colours
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah
Key Specs & Features of Roadlark Cargo 14.5 Ah
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 0.52 Kwh |
| Kerb Weight | 27 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Motor Power | 250 W |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Motor Warranty | 1.6 Years |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah Latest Updates
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah Price: The price of the Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah in Delhi is Rs 41,700 (Ex-showroom). To know more about the Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah Colours: This variant is available in 4 colours: Black,Blue,Red,Silver.
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Vida VX2 Go BaaS, which is priced at Rs 48,186, Green Udaan 30kms, which is priced at Rs 27,362 and Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032.
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.41,700 |
| Bike Insurance | Rs.3,142 |
| On-Road Price in delhi | Rs.44,842 |
Nexzu Roadlark Colours
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah is available in the following colours in India. View all Roadlark 5.2 Ah, Roadlark Cargo 5.2 Ah, Roadlark 8.7 Ah, Roadlark Cargo 8.7 Ah, Roadlark 14.5 Ah, Roadlark Cargo 14.5 Ah images with different colour options on BikeDekho.
Black
Blue
Red
Silver
Nexzu Roadlark Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Charger Output | 84 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 635 mm |
| Length | 1864.36 mm |
| Height | 1016 mm |
| Kerb Weight | 27 kg |
| Load Carrying Capacity | 95 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.52 Kwh |
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Motor Warranty | 1.6 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Steel fork suspension |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Cold Rolled Steel |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Vehicle Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Variants of Nexzu Roadlark
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah Images
Nexzu Roadlark Cargo 14.5 Ah User Reviews
- All (1)
- Looks (1)
- Power (1)
- Style (1)
- Latest
- This electric cycle is an great value for moneyThis electric cycle is an impressive blend of functionality and style, making it a great opinion for urban commuting. With its sleek design and lightweight frame, it's easy to maneuver through City traffic. The 250W motor offers a smooth ride, providing sufficient power for climbing hills and tackling longer distances The battery life is commendable, allowing for high range on a single charge which is ideal for daily commutes. I love this bike Nexzu roadlark is a solid Choice for those, looking for an efficient and stylish e-bike for city riding. It offers great value for money.Read More
Top 10 Electric Cycles in India
- Electric
EMotorad RangerRs60,389* Onwards - Electric
EMotorad ViperRs70,552* Onwards - Electric
Nexzu Rompus PlusRs37,729* Onwards - Electric
Nexzu BazingaRs35,950* Onwards - Electric
Hero Lectro WINNRs53,276* Onwards - Electric
Hero Lectro WINN-XRs53,276* Onwards - Electric
Hero Lectro C5XRs45,146* Onwards - Electric
Hero Lectro H3Rs33,967* Onwards - Electric
Hero Lectro H5Rs29,903* Onwards - Electric
Hero Lectro Muv-ERs65,470* Onwards
Roadlark Competitors
Rs.44,990* Onwards
Rs.24,499* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Nexzu Showrooms in Delhi
- Ashok Motors
1/108, Manraj Complex, Opp.Yamuna Vihar, C-Block, Main Wazirabad Road, North East, Delhi, 110001
